Při nákupu nad 1500 kč poštovné zdarma.

Jak poznat atopický ekzem u kojence?

jak-poznat-atopicky-ekzem-u-kojence

Atopický ekzém, jinak atopická dermatitida, tedy atopický zánět kůže, je častá zdravotní komplikace menších dětí. V kojeneckém věku se s ním může potýkat až 20 % dětí. Jaké jsou jeho formy? Co pro své dítě můžete udělat? Poradíme v článku.

Atopický ekzém a jeho projevy

Atopický ekzém u kojence je chronický a svědivý zánět kůže, který má ve většině případů alergickou etiologii. Jde o epizodické onemocnění, ve kterém se fáze klidu střídají s fázemi vzplanutí zánětu.

Projevy atopického ekzému se spouští v souvislosti s narušením funkce lipidové kožní bariéry – ta má za úkol udržet pokožku hydratovanou, pevnou a hebkou. Po narušení její funkce dochází k vysychání pokožky, která se stává méně odolnou. Poté už stačí působení dráždivé látky či alergenu a svědící ložisko atopického ekzému je na světě.

Jak poznat atopický ekzém u kojence?

Nejčastěji u dětí jde o ložiska silně zarudlé a zhrublé, strupovité kůže. Silně svědí, dítě se proto snaží je škrábat, což nemoc ještě zhoršuje. Nejčastěji postiženými místy u kojenců jsou obličej a krk a dále také všechny kožní ohyby. Následně se mohou přidávat drobné trhlinky v nejjemnějších tkáních, jakými jsou koutky úst či prostory mezi prsty.

První projevy se u kojence ve většině případů objeví již mezi 2.-6. měsícem života. Dítě s atopickým ekzémem pak může trpět nespavostí, je neklidné a často pláče.

Nejčastější příčinou vzniku atopického ekzému u kojenců jsou potravinové a vzdušné alergeny ve spojení s genetickými vlivy a imunitou dítěte.

3 formy atopického ekzému

  • Mírná forma – projevuje se zarudnutím suché kůže a svěděním. K úpravě postačí emolienční masti a správná péče o pokožku.
  • Středně závažná forma – k projevům se přidává exkoriace kůže (povrchové poškození zasahující do pokožky). K emolienčním mastím se již přidávají také kortikosteroidy.
  • Těžká forma – všechny projevy se několikanásobně zhoršují, postižená ložiska jsou rozsáhlá, neustále svědí, pokožka mokvá a praská, dochází také ke změnám pigmentace kůže. Aplikují se již silné kortikosteroidy, vlhké obklady, systémová léčba.

Jak se dá atopický ekzém léčit?

Na tuto otázku nelze přesně odpovědět. Atopický ekzém lze zmírnit, pozastavit či upravit. V pozdějším věku se ale kdykoli může objevit znovu, nebo se může přesměrovat do jiné formy alergie.

K úpravě jeho projevů se nejčastěji používají tyto látky:

  • emoliencia – emolienční masti a krémy slouží k obnově a hydrataci kůže
  • glukokortikoidy – předepisuje je lékař, podávat je lze pouze krátkodobě ke zmírnění největších obtíží
  • antihistaminika – léky ke zklidnění alergie, u kojenců je to často například Fenistil

Svou roli při léčbě může sehrát také lázeňská léčba. Nejčastěji se podstupují různé minerální koupele (například sirovodíkové). Dost pomoci může také pobyt u moře.

Hygiena

Ke koupeli atopika je potřebné používat mycí přípravky s pH 5,5. Tyto přípravky nevysušují kůži. Koupel má být v teplotě lidského těla, trvající nejdéle 5 minut. Dítě se po koupeli nesmí dřít ručníkem, nýbrž šetrně osušit. Poté je potřebné ihned po koupeli kůži ošetřit krémy či mastmi.

Důležité je také, aby dítě nesdílelo ručník s nikým jiným a aby se jeho ručníky často praly.

Nejčastěji používané přípravky

Ke zmírnění svědění a lepší hydrataci pokožky existuje celá řada krémů a mastí určených pro atopiky. Osvědčily se například přípravky A-Derma. Jde o emoliencia ke zklidnění podrážděné a suché pokožky. Výborné jsou také olejové přísady do koupele.

Dále lze do koupelí přidávat také nadrcený oves. V péči o atopickou pokožku se výborně osvědčil. Zakoupit ho lze v podobě hotového ovesného prášku v lékárnách.

Mohlo by vás zajímat: