Při nákupu nad 1500 kč poštovné zdarma.

Od kdy učit dítě na nočník?

Od kdy učit dítě na nočník

Stejně jako každý rodič si v určitém věku vašeho dítěte začnete klást otázku,od kdy byste měli začít s učením dítka na nočník a jak to provést. Univerzální návod neexistuje, jelikož každé dítě je osobností a vše je tedy hodně individuální. Nicméně stejně můžeme poskytnout pár obecných rad, které naleznete v článku.

Obsah:

Kdy je správný čas učit díte na nočník?

Věk, ve kterém se děti mohou učit na nočník, má široké rozmezí. Obecně shrnuto lze říci, že děti by se měly naučit chodit na nočník mezi 1. a 3. rokem života. Pořád ale jde o široké rozmezí, a s konkrétním dítětem bude vhodné začínat podle jeho individuálních potřeb. Na to, abyste zjistili, kdy je ten správný čas pro vaše dítě, byste měli začít víc pozorovat plenu dítěte od jeho jednoho roku. Proč?

Protože vhodný okamžik bude ve chvíli, kdy vaše dítě již bude schopno zadržet větší objem moči. To lehce zjistíte podle jeho pleny. Delší dobu bude suchá, načež se najednou naplní vyšším obsahem.

V tu chvíli už můžete začínat. Občas se ale může stát, že zejména mladší děti ve věku 1-1,5 roku budou protestovat a křičet. V tu chvíli je lepší učení raději odložit, a ještě pár měsíců počkat. Děti byste jenom zbytečně stresovali a nočník byste jim mohli zbytečně zošklivit.

Pokud ale probíhá vše hladce, klidně můžete pokračovat dál. Pokud vaše dítě ale nechápe, co se po něm chce, dejte mu čas a začínejte ve věku kolem 2 let.

Jak naučit dítě na nočník?

  • Nejdříve vypozorujte správný čas podle výše popsaného návodu. Poté dítě nejdříve s nočníkem seznamte, ještě předtím, než si na něho sedne. Použít můžete například jeho oblíbenou panenku či plyšáka – funkci nočníku dítěti názorně předvedete.
  • Poté opakovaně dítěti funkci nočníku opakujte, musí vědět, k čemu nočník slouží. Začněte pomalu s cíleným posazováním dítěte – nejlépe ihned po probuzení a například po každém jídle.
  • Vždy v průběhu dne se dítěte opakovaně několikrát ptejte, zda nepotřebuje na nočník. Pokud odpoví ano, vždy ho tam posaďte. Postupně tam začne chodit v případě potřeby samo.
  • Po každém použití nočníku dítě pochvalte, případně zaveďte systém odměn. Budete tak posilovat jeho pozitivní pocity z nočníku.
  • Postupně přestaňte dítěti dávat plenku na denní spánek. Po probuzení ho ihned posaďte na nočník. Pokud to zvládne několik dní bez nehody, opakujte stejný postup s plenou při nočním spánku.

Má smysl začít učit dítě na nočník v období vzdoru?

Na to je jednoduchá odpověď – ne, nemá. Období vzdoru je charakterizováno tím, že dítě vám na všechno odpoví ne. Pokud byste se ho násilím v této době snažili dostat na nočník, akorát byste mu ho zprotivili a učení na nočník by to jenom zpomalilo.

Co byste neměli dělat?

První chybou je učení na nočník v době, kdy je dítě na to moc malé. Lehce to poznáte podle toho, že dítě křičí a nechce si na nočník vůbec sednout. Často to dělají děti ve věku 1-1,5 roku. Hlavně pak nesmíte dítě nutit sednout si. Akorát mu nočník zprotivíte. Dejte mu ještě čas.

Nikdy při učení na nočník nepoužívejte káravé a negativní komentáře. I když se něco nepovede, raději to přehlédněte. Udělujte pouze pochvaly a pozitivní komentáře, posílíte tím pozitivní pocity z nočníku. Dítě na nočníku nikdy nekrmte, ani si tam s ním nehrajte. Nočník slouží pouze k vykonání potřeby, a ne ke hře. To se dítě musí naučit.

A poslední rada na závěr – nikdy nezačínejte v období vzdoru a nikdy, ani u starších dětí, nepoužívejte násilí. Docílíte tím pouze opačného efektu.

Mohlo by vás zajímat: