Při nákupu nad 1500 kč poštovné zdarma.

Zavinování miminek do pleny

Zavinovane miminko do pleny

Pevné zavinování miminka do pleny je specifický postup, při kterém se novorozenec či kojenec pevně zavine do čtvercové pleny. Jde o to zavinout dítě tak, aby se zabránilo mimovolným pohybům a záškubům jeho končetin a dítě tak mohlo lépe spát. Kromě toho u děťátka dokáže také navodit pocit bezpečí, který zná z dělohy matky. Pevné zavinování může být do 5. měsíce života pro kojence velmi přínosné a v poslední době se stává stále více populární, i přesto ale má také své odpůrce.

Kdy se miminko může zavinout do pleny?

Není potřebné, abyste zavinovali novorozence, který usíná a spí bez problémů. Zavinovat je vhodné, pokud je dítě neklidné a má potíže se spánkem. A to vždy jen na spaní, tuto metodu není vhodné používat pro zklidnění dítěte ve chvíli, kdy bdí.

Pokud je tedy vaše dítě neklidné a ze spánku ho vytrhávají bezděčné záškuby končetin, zavinování může být velkým přínosem. Zavinovat lze od narození až do přibližně 5. měsíce života, kdy obvykle záškuby končetin vymizí a dítě začíná spát lépe. Navíc se v této době děti již začínají ve spánku přetáčet na břicho, není už proto dobré jim bránit v pohybu.

Výhody a nevýhody zavinování

Největším benefitem zavinování je zdravý a klidný spánek dítěte. Jak jsme již zmínili výše, zavinutí zabrání probouzení se dítěte v důsledku bezděčných záškubů jeho končetin a ono tak bude moci nerušeně a déle spát.

Zavinuté děti se také snadněji uklidní a méně pláčou, protože zavinutí u nich navozuje pocit bezpečí, který znají z dělohy matky v době před jejich narozením.

TIP: Podívejte se na nabídku nosítek womar a nosící šátek pro novorozence.

Mezi nevýhody zavinování lze zařadit zvýšení teploty v bezprostředním okolí dítěte, které se tak ve spánku může zvýšeně potit. Je proto potřebné pravidelně spící dítě zkontrolovat. Další nevýhody souvisí s případy, kdy své dítě zavinete příliš pevně. Někteří odpůrci této metody z řad lékařů udávají, že pokud je dítě zavinuto až příliš, může dojít k zaškrcení nervů, ztížení dýchání či k zvýšenému riziku dysplazie kyčlí. Proto je zcela nutné umět vaše dítě zavinout do pleny správně.

Jak správně zavinout miminko do pleny?

Dítě je potřebné zavinout dost pevně na to, aby nemohlo pohybovat končetinami. Většina rodičů zavine své dítě příliš volně a ono se tak rychle z pleny vyprostí. Jak tedy na samotné zavinutí?

  • Rozložte plenu do tvaru kosočtverce.
  • Ohněte horní cíp dolů.
  • Položte dítě na ohnutý horní cíp tak, aby mělo krk v místě, kde je látka přeložena.
  • Dítě následně musí mít ručičky podél těla – vy teď přeložíte pravou stranu pleny přes dítě až pod jeho levý bok a následně pod záda. Tímto dítě zafixujete.
  • Teď přeložíte dolní cíp pleny až na úroveň hrudníku dítěte.
  • Na závěr přeložíte levou stranu pleny přes miminko až pod jeho pravý bok a následně pod záda. Dítě máte zavinuté.

Kdy se zavinování nedoporučuje?

Zavinovat dítě není vhodné zejména v těchto případech:

  • Při dysplazii kyčelních kloubů.
  • Při zvýšené tělesné teplotě – došlo by k přehřátí dítěte.

Mohlo by vás zajímat: