Při nákupu nad 1500 kč poštovné zdarma.

Psychomotorický vývoj kojence měsíc po měsíci

Psychomotorický vývoj kojence měsíc po měsíci

 Děti jsou radost i starost. To je stará známá věc. Kromě lásky, jídla, péče a střechy nad hlavou je mimo jiné nutné kontrolovat i to, jak se děťátko vyvíjí. Tedy jak prospívá, roste, zda dobře jí a jestli je v normě růst nervové soustavy a pohybového aparátu. Psychomotorický vývoj kojence se sleduje již od narození miminka a kontroluje jej jak pediatr, který jej má v péči, tak samozřejmě i rodina. Přeci jen rodiče jsou s dítětem denně v kontaktu a sami si všimnout, když není něco v pořádku. Říká se neporovnávat, ale v tomto případě se hodí občas pozorovat děti na hřišti nebo hodit na to řeč s kamarádkou, jak to bylo u nich.

Každé miminko má své tempo

Jedno je jisté. Každé dítě je originál a má tedy i svůj čas, kdy se posouvá jak ve vývoji, tak se učí novým dovednostem. Nikdo není stejný a není tedy špatně, že se Lukášek od vedle již točí na bříško, zatímco vaše o dva týdny starší Lucinka jen leží na zádech. Pokud je jinak usměvavá, kope nožkami, mává ručkami, pak bude vše naprosto v nejlepším pořádku.

Nezapomínejte ani na rozvoj motoriky. K rozvoji motoriky existuje velký výběr hraček a různých pomůcek. Podívejte se na nabídku na našem eshopu:

Psychomotorický vývoj kojence se vyvíjí postupně

Na pravidelné kontrole u doktora, které jsou ze začátku dosti hojné se kontroluje, zda v určitém období dítě zvládá dané požadavky. Centrální nervový systém zraje v prvních šesti letech člověka. Do čtyř let se jedná o rozvoj hrubé motoriky, tedy nácvik lezení, stoupání, chůzi atd. a do nástupu školní docházky pak jemná motorika, zručnost. Nic by se nemělo uspěchat, vše je dáno geneticky. Lze pouze podporovat.

Co by tedy mělo zvládnout během prvního roku, kdy je posun největší a nejzřetelnější? Existuje na to ucelená tabulka, kterou najdete v každé ordinaci pediatra, ale ne vždy je tam vše jasně popsáno.

Psychomotorický vývoj kojence měsíc po měsíci:

  • Psychomotorický vývoj kojence 1. až 4. měsíc – Jedná se o čerstvého novorozence, který se teprve vyklubal z matčina lůna. Nelze tedy na něj klást velké požadavky. První měsíc tedy spíše prospí. Poté se začíná lehce rozpohybovávat. Zpočátku jen mává ručičkami podél těla, poté kope nožkami, kope hlavou a na konci 4. měsíce se již dokáže přetočit na bříško, pást koníky se správně položenými rukama a vhodně se opírat o předloktí. Rozeznává zvuky a známé tváře a hlasitě se projevuje smíchem, žvatláním a prvními slabikami. Dokutálí se, kam potřebuje a hraje si s prvními hračkami.
  • Psychomotorický vývoj kojence 5. až 8. měsíc – Je mnohem akčnější než předchozí měsíce. Děťátko se mnohem více projevuje, je ho tzv. všude plno. Už se samo chvilku zabaví s chrastítkem v ruce, které si předává z ručky do ručky. Žvatlá, křičí, brečí a vy zcela jistě poznáte co se mu zamlouvá a co ne. Točí se na bříšku, dělá tzv. Letadlo, kdy zvedá ruce ze země a posiluje tak záda. Také se už moc neopírá na předloktí, ale jde do druhého vzpřímení, tedy do propnutých rukou. Má mnohem více síly a ke konci už se snaží i podsouvat kolínka a pérovat na nich. Také se zlepšuje prstový úchop, kdy mezi palec a ukazováček zachytí drobný předmět.
  • Psychomotorický vývoj kojence 9. až 12. měsíc – Nyní jste neustále ve střehu. U opory se miminko dokáže dostat do kleku, či šikmého sedu. Snaží se vše zkoumat a objevovat, takže stahuje předměty ze stolu, vyndává věci z šuplíků a snaží se samo najíst a napít. Je to období, kdy je doma stále neuklizeno a rodiče jsou jak na pérkách, připraveni k akci zachytit dítě. Z kleku se miminko začíná stavět a obchází okolo nábytku. Učí se vyslovit první slova, sedět, stoupat si v prostoru. Odvážní jedinci se poprvé pouští do neznámá a zvládá první krůčky. Jistě jste již zaslechli známou větu, že uteklo roku. Ovšem neznamená, že je něco špatně pokud vaše dítě chodí již od desátého měsíci ano když začne až v roce a půl.

Těšte se i z malých pokroků

První rok života je rokem plným změn. Začne to porodem a narozením miminka, které se postupně mění na samostatnou bytost. Z ležícího nemluvněte vyroste v pochodující a mluvící dítě. Zázrak.

Mohlo by vás zajímat: