Při nákupu nad 1500 kč poštovné zdarma.

První příznaky těhotenství kdy se projeví?

První příznaky těhotenství kdy se projeví?

Jakmile se dostaneme s někým do komunikace ohledně těhotenství, začneme přemýšlet co a jak vlastně funguje, na co si dávat pozor a kdy je například nejlepší čas si udělat těhotenský test. První příznaky těhotenství bývají mnohokrát u každé ženy odlišné, ovšem můžeme hovořit o pár příznaků a postupu těhotenství, která jsou často stejná nebo podobná.

Prvorodička bude chtít všechno vědět co nejlépe, což je naprosto v pořádku a tento styl jednání velmi schvalujeme. Je potřeba se připravit již od začátku až do konce na jasné příznaky, postup a případné úskalí, kde je potřeba si dávat pozor a dostatečně o sebe a miminko dbát. Pojďme si společně projít těhotenství v prvopočátcích tak, abyste uklidnily samy sebe a nebyly zbytečné vystresované.

První příznaky těhotenství obsah:

Kdy se těhotenství objeví od početí

Těhotenství se může zjistit buďto z moči nebo ho lze poté rozpoznat v krevní plazmě. Testy vám mohou potvrdit těhotenství 9 dní po oplodnění.

Příznaky těhotenství

Jakmile získáte podezření, že něco není zcela v pořádku a máte pocit, že byste mohla být těhotná, udělejte si test. Mezi první a nejčastější příznaky patří vynechání menstruace. Někdy se ale může stát, že tomu tak není a může vás to poté zmást. Dalšími typickými projevy jsou ranní nevolnosti, nechuť k jídlu, váš nos je zvláštně přecitlivělý, dopadá na vás únava, bolest prsou, hlavy atd.

Celkově se můžete cítit jinak a může vám tento stav hodně připomínat tzv. PMS (předmenstruační syndrom). Změny nálad jsou téměř na denním pořádku, chodíte mnohem častěji močit, pálí vás žáha, a dokonce se mohou objevit i změny na kůži. Například ženy, které mají atopický ekzém, mohou zjišťovat, že se jim kvůli hormonům více objevuje nebo naopak mizí.

Bazální teplotu je velmi nutné měřit případně po celý cyklus. Jelikož je každá žena jiná, neexistuje jedno číslo pro všechny, tudíž se musí kontrolovat individuálně. Při těhotenství se teplota drží ve vyšších hodnotách, než jsou hodnoty naměřené v 1. polovině cyklu. Většinou neklesne, ale může se zdát, že klesne při hnízdění vajíčka a následně opět vzroste. Dá se říct, že jestliže se vysoké teploty drží po 18 dnech po ovulaci, jedná se o těhotenství. Měří se ráno v ústech nebo v pochvě dle preferencí.

Kdy použít těhotenský test?

Udělejte si těhotenský test hned, jakmile máte podezření či příznaky těhotenství. Jestliže vaše podezření trvá, kupte si těhotenský test a nejlépe ho použijte ráno po probuzení. S první ranní močí je to nejideálnější proto, že koncentrace hormonu hCG je v tuto dobu nejvyšší. I přes to, že je to stále největší jistota, dnes jsou testy velmi citlivé oproti v minulosti, proto je můžete provádět během dne v podstatě kdykoliv. Je dobré těhotenský test provést po několika dnech znovu, pokud byl například první test negativní, ale příznaky stále přetrvávají a menstruaci stále nemáte.

Kdy poprvé navštívit gynekologa
Ideální je co nejdříve po případném pozitivním těhotenském testu, ale oficiálně byste měla zajít ke gynekologovi dříve, než dosáhnete konce 12. týdne těhotenství.

Oznámení těhotenství v práci

Neexistuje žádný právní předpis, který by stanovoval ženě povinnost, kdy musí sdělit zaměstnavateli, že je těhotná. Vše je na jejím uvážení, ovšem se obecně doporučuje těhotenství oznámit ve chvíli, kdy je potvrzené a stabilní, nejlépe po ukončení prvního trimestru. Tím pádem může následně zaměstnavatel využít delší dobu k tomu, aby vyřešil případné organizační změny, které by po odchodu na mateřskou vznikly.

Jsou práce, které by žena v těhotenství provozovat neměla, proto se velmi doporučuje projít vyhlášku č.180/2015 Sb., která se zaměřuje na zákazy práce těhotným zaměstnankyním.

Mezi takové práce patří – pracování v noci, ruční manipulování s břemenem překračující hmotnost 10 kg, spojené práce s tlakem na břicho, práce, při nichž energetický výdej překračuje 14,5kj/minutu atd.

Může žena dostat v těhotenství výpověď?
Zaměstnavatel nesmí dát výpověď těhotné ženě, protože se nachází v tzv. ochranné době.

Těhotenství a zubař

Jak jistě víte, během těhotenství je výrazně mění hormonální rovnováha. Dásně mohou otéct a ihned můžete mít zánět dásní.
Je důležité, abyste se důkladně staraly o své zuby a správně se věnovali zubní hygieně. Dále byste během těhotenství neměla podstupovat metody bělení zubů. I přes to, že neexistuje žádná studie ohledně škodlivých látek, nejlepší je se jim zbytečně a dobrovolně takovým situacím nevystavovat.
V průběhu kalendářního roku máte jako těhotná nárok na 3 preventivní prohlídky. V případě potíží jako jsou bolesti, vypadlá plomba nebo otoky dásní, budete samozřejmě ošetřena i mimo zmíněnou frekvenci a bude vše proplaceno zdravotní pojišťovnou.

Bezpříznakové těhotenství

Existují některé ženy, které během těhotenství nemají žádné příznaky, případně velmi minimálně. Některé mnohokrát ani nevědí, že jsou těhotné, protože nemívají ranní nevolnosti ani žádné další příznaky. I v případě, že se jedná o minimum příznaků a cítíte se jinak, udělejte si těhotenský test nebo se poraďte se svým gynekologem.

Mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství neboli Ektopické, nazýváme stav, kdy se již oplozené vajíčko uhnízdí jinde než v děloze. Většinou se jedná o vejcovod, dále velmi vzácně v děložním hrdle, vaječníku nebo břišní dutině.
Smutným faktem bohužel je, že v případě mimoděložního těhotenství nelze plod nikdy donosit. Většinou po zahnízdění embryo odumře nebo se vyvíjí velmi špatně. Velkou roli tu hraje také nebezpečné riziko prasknutí vejcovodu a následnému krvácení, které může ohrozit ženu na životě.
Na počátku se mimoděložní těhotenství projevuje stejně jako klasické, tudíž je někdy těžké ho rozpoznat. Prvním příznakem je vaginální krvácení a nepříjemná bolest v pánevní oblasti, většinou na jedné straně. Tyto příznaky většinou nastávají za 6 týdnů od uhnízdění.

Co zvyšuje riziko?

  • předchozí prodělaná mimoděložní těhotenství
  • operace pánevní oblasti, případně operace vejcovodu
  • prodělaný zánět dělohy či vejcovod
  • těhotenství po zavedení nitroděložního tělíska
  • prodělané pohlavní choroby
  • vyšší věk těhotné ženy

Příznaky zamlklého těhotenství

Zamlklé těhotenství je stav, kdy embryo v raném stádiu odumře nebo se přestane vyvíjet, ale nedojde k jeho vyloučení z těla ven. Spolu s ním zůstává uvnitř dělohy i placenta a tělo stále pokračuje v produkci hormonů, tím pádem si ženy připadají stále těhotné.

I přes vyspělou technologii, není zcela jasné, jaká je příčina zamlklého těhotenství, proto nelze ani určit jeho pravděpodobnost.
Nejčastěji je zamlklé těhotenství diagnostikováno ultrazvukem do 20. týdne těhotenství. I přes všechen smutek a nepříjemnosti spojené se zamlklým těhotenstvím, dobrá zpráva je, že i přes to se většině žen podaří znovu otěhotnět.

Zamlklý potrat
Na rozdíl od běžného spontánního potratu, který je doprovázen krvácením a bolestmi, zamlklý potrat probíhá bez povšimnutí. Někdy se může objevit špinění, výtok nebo bolesti v podbřišku, ale obtíže odhalí až lékař během ultrazvukového vyšetření. Zaznamená nečinnost srdce plodu, dále také jeho velikost neodpovídá délce těhotenství nebo že se v děloze nachází pouze plodové obaly. Nejčastěji je zamlklé těhotenství diagnostikováno ultrazvukem do 20. týdne těhotenství.

Mohlo by vás zajímat: