Při nákupu nad 1500 kč poštovné zdarma.

Bolest hlavy v těhotenství

bolest hlavy v tehotenstvi

Skrytá stránka těhotenství - bolest hlavy v těhotenství

Vždy když někde čtete článek nebo se s někým bavíte na téma těhotenství, dobu zrození, je to v co nejkladnějším duchu. Jen málokdy jsou v něm popsány všelijaké neduhy, které se mohou objevit. Být těhotná je sice krásné období v životě, ale i značně stresující a mnohdy i bolestivé. Přeci jen se nám doslova přetváří tělo. Miminko je pro matku něco jako cizopasník, kterému musí ustoupit vnitřní orgány. K tomu si připočítejte hormonální bouři, neustále se měnící nálady a bolest na různých částech těla. Takže nyní na rovinu. Co vám těhotenství způsobí a co vás může potkat?

Obsah článku bolesti hlavy v těhotenství:

 

Co se děje s tělem během těhotenství

Celých devět měsíců vaše tělo obýváte nejen vy, ale i ten malý drobeček. Ten ve vás roste, a proto je nezbytné, aby se tomu orgány přizpůsobili. Něco ustupuje do pozadí, jiné roste.

  • Děloha – Na té se dějí největší fyzické změny. V ní roste plod. Takže z váhy 70 g, které má na začátku, se vyklube až na 1100 g. Tato velikost se roztáhne přes celé břicho až 2 či 3 prsty pod horní okraj hrudní kosti. A to je prostě značně nepříjemné. Tlačí to do boku a máte pocit jako nafouknutý balon.
  • Vaječník – Po dobu těhotenství má volno, tedy až od 8. týdne, kdy její funkci přebírá placenta. Předtím slouží jako továrna žlutého tělíska, nezbytné součásti pro vývoj a udržení plodu. Pak zavře brány, protože neprodukuje žádná vajíčka.
  • Prsa – Tato změna těší jak ženy, tak partnery. Jejich změna je patrná pouhým okem. Rostou, protože se připravují na tvorbu mléka a následné kojení. Také se na nich mohou objevit žilky, kůže bolestivě pne, dvorce jsou tmavé a vystouplé. Zkrátka vaše ňadra vypadají jako z filmu po dospělé.
  • Pochva – Tady se setkáváme s otokem, zvětšením, protože se dole vše mnohem víc prokrvuje a chystá na zakončení těhotenství, což je porod. Během celé doby těhotenství pak bojujete s výtokem. Naštěstí k tomu stačí intimní vložka.
  • Srdce a krevní tlak – Tím, že se ve vašem těle vyvíjí nový život přes placentu, která jej vyživuje, vaše srdce pracuje skoro dvakrát tolik co obvykle. S tím se zvyšuje i hodnota krevního tlaku, i když na začátku klesá. Jak to poznáte? Více se vám motá hlava, jste unavenější, zadýchanější a srdce vám někdy chce vyskočit z těla.

 

Psychický stav provázející požehnaný stav

S těhotným stavem nesouvisí jen měnící se tělo, ale také jiné duševní rozpoložení. Neustále se mění hladina hormonů, a navíc se jako nastávající maminka začnete strachovat o blaho svého potomka. Přepadají vás myšlenky na to, zda mu dokážete poskytnout dostatečnou péči, dobré zázemí a zajistit šťastné dětství. Není tedy s podivem, že stoupá počet depresí a sklony k sebelítosti. Některé ženy se totiž těžko smiřují s faktem, že už nebudou mít tolik času na své zájmy a koníčky, že budou nést za někoho zodpovědnost. Ne vždy je početí aktem lásky a plánu. Mnoho děti přichází na svět omylem a rodiče se s tím musí smířit.

Může vás taky tížit finanční situace. Všichni okolo vás vám tvrdili, že miminko nic nestojí, pouze pár plen? Ale to není pravda. V okamžiku, kdy začnete nakupovat první výbavu se vám začnou ztrácet peníze z peněženky po hrstech. Postýlka, šatní skříň na oblečení, první hračky, monitor dechu, oblečení. Máme jeden tip. Ne vše musíte mít nové. Spousta z toho lze pořídit z druhé ruky. Dokud budete nakupovat asi si neuvědomíte, co vše vás postupně začne bolet. Ať chcete nebo ne.

Bolesti v těhotenství

Nejčastěji se začnou ozývat záda a kyčle. Proč? Tak především proto, že sebou nesete mnohem větší zátěž než obvykle. Rostoucí břicho vás nutí se prohýbat v zádech. To můžete napravit vhodnými cviky anebo podpůrným pásem. I přes veškerou snahu ale záda pobolívat budou. Zajděte si na masáž. Nepříjemným jevem ke konci těhotenství je také velká bolest a tuhost kyčlí. Pánev se roztahuje a maminka není již tak aktivní jako dřív. Proto častěji sedí a odpočívá a každý následný pohyb a chůzi musí rozhýbat. Kyčle mohou i lupat a skutečně to není nic příjemného. Dalším průvodním jevem je zvýšený hukot v hlavě. Dá se tomu nějak předcházet?

Bolest hlavy v těhotenství

Jak jsme řekli, co se týká pohybového aparátu jsou k dispozici cviky, masáže a výživové doplňky. U hlavy je to trochu jiné. Ale dá se s tím bojovat. Přece nechcete devět měsíců strávit s mokrým hadrem na hlavě. Co to způsobuje?

  • Hlavně měnící se hladina hormonů.
  • Zvýšený průtok krve a krevní tlak.
  • Nedostatek pohybu a kvalitního spánku. Je známo, že těhotná žena v noci mnohem hůře spí, protože to je doba, kdy se miminko v bříšku hodně ozývá
  • Občas to způsobí i jiná životospráva, abstinenční příznak. Pila jste dříve dost kávy nebo kouřila? Tělo si to žádá, protože je navyklé, chvilku bude trvat, než to povolí.
  • Na vině může být i blížící se nemoc virového původu anebo komplikace spojené s preeklampsií.

 

Jak se vyhnout bolesti hlavy v těhotenství

Jednoduše dost spěte, vyhýbejte se stresu, jezte kvalitně a přijímejte dostatek tekutin. Už jen tyto jednoduchá pravidla vám odbourají mnoho spouštěčů. Pokud i přesto bolest přichází, nejspíš vás napadne, že byste si vzala lék. Avšak pozor. Zakázán je „růžový kamarád”. Brufenu se těhotná žena musí vyhnout obloukem. Hrozí totiž zvýšené riziko potratu. Raději sáhněte po paralenu anebo užívejte bylinky. Vždy po poradě s lékařem.

Jde to i jinak

Vždy je lepší se vyhnout lékům a zkusit prvně zakročit pomocí jiných metod. Můžete se vrhnout na těhotenskou jógu, která uklidňuje tělo i mysl, dobré jsou i lehká kondiční cvičení. Pokud jste spíše klidnější povahy vytvořte si doma prostor, ve kterém můžete relaxovat a meditovat. Někdy je příjemné vše pustit z hlavy a jen tak plynout. Máte možnost docházet i na akupunkturu a těhotenskou masáž, která vám odblokuje krční páteř, příčina bolesti hlavy.

Myslete na to, že vše, co miminko prožije u vás v bříšku a c čím se setká, jej ovlivňuje v jeho vývoji. Proto dříve, než polknete prášek či se něčeho napijete, je dobré se zamyslet. Je to vhodné pro dítě?