Při nákupu nad 1500 kč poštovné zdarma.

Kolik stojí výbava pro miminko?

Miminko si hraje s kolotocem

Už jste někdy od známých slyšeli větu nebo někde zahlédli, že na miminko by si měl člověk našetřit? Mladí lidé se dnes do založení rodiny neřítí po hlavě, ale vše mají promyšleno. Vy ne? Asi byste měli. Miminko přece stojí dost peněz. Máte však pocit, že to tak být nemusí? I to je správně. Vše je o úhlu pohledu, o nároku, požadavcích a o vkusu.

Obsah:

Nakupujte s předstihem

Když se rozhodnete pro dítě a po počáteční peripetie se vám podaří počít, měli byste být už tak nějak smířeni s tím, že si budete muset začít buď utahovat opasky anebo začít víc vydělávat. Rozhodně ten, který nezůstane doma, ale bude živit celou rodinu. Ruku na srdce. Když vypadne jeden příjem, je to znát.

Je tedy dobré udělat si seznam toho, co vše bude potřebovat v prvním roku svého dítěte a už to pomalu začít shánět. Peněženku to tolik nezabolí.

Vyplatí se nedat na pověry. Když uvidíte ve slevě skvělý kočárek, nechcete u toho přemýšlet nad tím, že není dobré jej mít doma před porodem. Také se určitě nebraňte darovaným věcem a těm z tzv. druhé ruky. Pro některé hrozná představa, něco nepřípustného. Ale proč? Vždyť je tolik možností a pokud si člověk umí vybrat, může mít skvělé kousky za poloviční cenu, které stále vypadají jako nové.

Jaké věci je potřeba zařídit a kolik stojí

Co vše miminko potřebuje. Především klidnou maminku, dobré zázemí, milující rodinu. To ostatní přijde. Ale určitě vám některé věci velmi usnadní život. Na internetu nebo i u doktorky v čekárně jsou často sáhodlouhé seznamy s tím, za co musíte utrácet. Podle nás toho tolik není. Ve výsledku dítě stojí jen pár desítek tisíc, a ne několik platů, jak je prezentováno mezi movitými lidmi apod.

Postýlka

To je asi to první, co vás napadne, když se dozvíte, že bude rodina. Kam jen dítě uložíte, když budete třeba vařit a kde bude spát? Pozor na to. Některá malá stvoření ji nesnesou. Také se v poslední době rozmáhá trend, že rodiče spí spolu s dětmi v jedné posteli. Pokud k nim patříte, vůbec ji nepořizujte. Jen se vám na ni bude prášit. Jestliže ale patříte k tvrdým spáčům a milujete vlastní prostor, nesmí vám doma chybět. A kde ji pořídit?

Nová postýlka stojí okolo 4 000 Kč. Z druhé ruky klidně i jen 1 000 Kč. Bude sice už trošku otlučená, poškrábaná a okousaná, ale nic, co by vaše dítě taky časem neudělalo. Můžete okolo šprušlí dát textilní mantinel a hned získá na kráse. Když ještě do ní dáte hračky, hnízdečko a malou měkkou dečku, už žádný škrábanec neuvidíte. Další možností je ji celou obrousit a hodit ji do nějaké netradiční barvičky. Renovace nábytku je populární a staré kousky také. Jsou to totiž učiněné skvosty. Takže výsledná cena bude do 2 000 Kč.

Kočárek vs. šátek

O tom už byla řeč, ale je skutečně tak potřebný. jak se uvádí v reklamách? Velmi dobře se dá nahradit právě oním šátkem či nosítkem. Na trhu jich je celá řada. Jenže ouha. Nakonec vždy je třeba vzít v potaz, že miminka jsou osobnosti. A to vaše se zrovna nemusí v šátku cítit moc dobře. Známe děti, které mají radši omezenější pochyb, ale i takové co se rádi rozplácnou. Takže mějte v záloze oboje. Také, pokud počítáte s možností hlídání babičkou, bude lepší ji prcka položit do kočárku než ji ho vázat na hruď. Přece jen je to stará škola.

Co se týká financí, počítejte s investicí 10 000 – 40 000 Kč za nový kočárek. Někdy je samostatný jindy ve dvoj či trojkombinaci i s vajíčkem a sportovní verzí kočárku. Opět ale se můžete poptat příbuzných, kamarádek nebo zkusit ulovit jeden na místním bazaru. Za velmi slušné peníze, v řádech stovek max několika tisíců, jistě pěkný seženete. A miminku je to stejně jedno v čem se veze. Šátky se dají dnes velmi výhodně půjčit. Mění se totiž podle kilogramů dítěte a úplně nový koupíte okolo 1 500 Kč.

Oblčení

Je jen málo maminek, co by nebyly podarovány taškami plných nošených, ale stále krásných věcí po dětech známých. Miminka ty malinkaté oblečky nemají šanci nijak zničit. Sem tam může být skvrna, kterou stačí vyprat, přešít nášivkou, přebarvit. Sami oceníte plný šuplík náhradních bodýček a dupaček ve chvíli, kdy bude mít váš drobeček reflux anebo průjem až na záda. A bude vám úplně jedno, zda jsou s krtečkem nebo s panenkou.

Výhodně se ale dnes dají koupit i celé sety nového oblečení. Každý jistě zná obchody jako Pepco, Kik, Sinsay, Aliexpress. Kvalita je tam mizerná, ale mají pěkné kolekce a miminka stejně tak rychle rostou, že na ty dva měsíce to stačí. Můžete číhat i na výhodné akce Lindexu, H&M, Tchibo a další kvalitní obchody. Pořízení první výbavy na první rok zřejmě nejsme schopni dopočítat, protože je to velmi individuální. Závisí to na tom, jak je dítě velké, jak rychle roste, jak je aktivní atd.

Podívejte se na nabídku oblčení od českých značek New Baby a Nicol.

Autosedačka

Pro novorozence se jí přezdívá vajíčko a slouží dětem až do chvíle, kdy se naučí sedět. Bývá součástí kočárkové výbavy. Pokud ne, koupíte ji samostatně. Připravte si asi 4 000 Kč. Tady doporučujeme raději novou, protože nikdy nevíte od druhého, zda nebyla bouraná a jak je staré. Zrovna u tohoto zboží, je to důležité. Totéž platí i pro autosedačky větších váhových kategorií.

Hračky

Zapamatujte si zlaté pravidlo, méně je více. Doporučujeme pro začátek vlastně vůbec nic nekupovat. Spoustu vám jich donesou první návštěvy, když se přijdou přivítat s novým členem rodiny. Pro začátek stačí kousátko, chrastítko a třeba jedno leporelo. Pak sami uvidíte, co jej bude zajímat. Nejvíce však děti baví objevovat. Takže si vystačí i s vařečkou, poklicí a dekou. Počáteční investice tedy 0 Kč.

Kosmetika a potřeby ke koupání a krmení

Vanička, lehátko, přebalovací pult klidně s čistým svědomím přijměte od druhých. Vše se dá krásně umýt. Pokud nikoho v okolí se staršími dětmi nemáte nemusíte se bát. Vše stojí do 500 Kč. U kosmetiky je to už horší. Avšak mi radíme střídmě. Stačí jedno mazání na opruzeniny, na občasné použití přírodní pěna do koupele a bio kokosový olej na promaštění pokožky. Víc není třeba. Cena 1 000 Kč.

S čím ještě počítat v rodinném rozpočtu

Uvedené věci můžete pořídit s předstihem. Sledovat akce, nakupovat do zásoby, pověřit nastávající babičku. Ale pak jsou ještě položky, které je nutné pak pořizovat průběžně. Jsou to pleny (1 500 Kč), pokud nebudete kojit tak sunar, kde se dostanete i na částku 3 000 Kč za měsíc, léky, protože i miminka jsou nemocná.

Mohlo by vás zajímat: