Při nákupu nad 1500 kč poštovné zdarma.

Kojenec se v noci často budí pár tipů

kojenec se v noci často budí

Noční spánek je u miminek snad nejprobíranějším tématem. Každý rodič by chtěl, aby jeho dítě v noci spalo klidně a nebudilo se a on si tak mohl v noci odpočinout. Kvalitní spánek je u miminka také základem dobrého rozvoje nervového systému. Téměř u každého dítěte ale také přijde doba, kdy se v noci začne probouzet nebo spí neklidně. I přesto, že předtím spalo klidně. Rozhodně to ale není důvod k panice, patří to k vývoji dítěte, a navíc každé dítě je jiné. Co může být příčinou, že se kojenec v noci často budí?

Obsah:

První příčinou nespavosti může být hlad

Hlad je asi nejčastější příčinou probouzení se u nejmenších dětí. Novorozenci potřebují jíst pravidelně v intervalech 2-4 hodin z toho důvodu, že mají menší žaludek a jí v malých porcích. Je úplně normální, že se v noci na jídlo probouzí. Ve většině případů se pouze nají a opět usnou bez problémů a pláče. Někdy se ale stává, že se děti s pláčem přímo probouzí. Jaké jsou nejčastější příčiny?

Dalším důvodem může být růst zubů

Velmi častou příčinou nočního neklidu u dětí jsou prořezávající se první zoubky. Růst zubů je dlouhý proces, který začíná kolem 3.-4. měsíce života a pokračovat může až do 3 let, kdy vyroste poslední mléčný zub.

Tuto příčinu většinou identifikujete lehce – dítě je neklidné, pláče, probouzí se, má zvýšenou teplotu, slintá a jeho chuť k jídlu je snížená. Řešením jsou gely znecitlivující dásně, u zvýšených teplot případně také léky s obsahem paracetamolu.

Změny v rutině můžou ovlivnit spánek u kojence

Dítě už od útlého věku potřebuje mít nastavenou denní i noční rutinu. To znamená, že existují přibližně stejné denní časy, kdy přichází řada na jídlo, hru, spánek. Jakékoli velké změny v této rutině mohou narušit následný noční spánek dítěte. Noční probouzení se mohou často paradoxně způsobovat změny v režimu denního spánku. Pokud dítě spí přes den málo nebo v jinou dobu, než je zvyklé, dost pravděpodobně k narušení nočního spánku dojde.

V pozdějším věku mohou být častými příčinami zase přetažení dítěte nebo paradoxně také fakt, že předešlý den byl velmi zábavný. Děti si pamatují své aktivity už od útlého věku a tyto vzpomínky na předešlou zábavu je mohou ze spánku probouzet.

Prevence je jednoduchá – zaveďte pevný denní i noční režim. Každé jídlo, zábava a spánek má svůj čas. Nemusíte ho dodržovat na minutu přesně, ale je vhodné se tohoto režimu alespoň přibližně držet.

Odloučení od matky může být ze začátku také problém

Úzkost z odloučení se těch nejmenších většinou netýká. Děti začínají více lpět na matce až ve věku kolem 8-10 měsíců. Pokud k tomuto začne docházet, dítě začne plakat vždy, když se probudí a zjistí, že matka s ním v místnosti není.

V tomto případě je vhodné dítě pouze uklidnit, nikoli jej vybírat z postýlky. Dítě by se sice uklidnilo, ale pocit závislosti na matce byste v něm pouze prohlubovaly. Pokud vydržíte, tato vývojová fáze časem sama odezní.

Je dobré nechat dítě vybrečet?

Zde máme věčné rodičovské dilema, na které není jednoduché odpovědět. Ať už odpovíme jakkoli, vždy budou existovat 2 rodičovské tábory – jedni přiskočí k dítěti hned, další ho nechají se vyplakat.

Zde by více než jinde mohlo platit, že zlatá je střední cesta. Určitě zkuste vaše dítě nechat se vyplakat. Možná své emoce zvládne samo, uklidní se a usne. Posílíte tím jeho sebekontrolu a sebeovládání, přičemž v pozdějším věku bude určitě plakat méně. Pokud ale i po pár minutách dítě pořád pláče, pláč nabírá na intenzitě a hraničí s hysterií, přijďte k němu a uklidněte ho. Nemusíte ho v noci nutně vybírat z postýlky, pouze ho uklidněte tichým hlasem a poté nechte usnout.

Jak dítěti pomoci s usínáním a klidnějším spánkem?

Abyste problémům s usínáním předešli, zaveďte pevnou denní rutinu, a hlavně dbejte na pravidelnost v denním spánku. Ten ovlivňuje noční spánek možná víc, než jste si mysleli. Večer již nějakou dobu před samotným usínáním zaveďte večerní režimvypněte televizi, omezte rušivé vlivy, navoďte večerní atmosféru a pohodu, přečtěte dítěti pohádku. Připravíte ho tak na to, že je čas jít spát.

Postýlku bude vhodné zútulnit tak, aby v ní dítě mělo pocit bezpečí a jistoty. Musí to být ohraničený pohodlný prostor, který můžete doplnit také oblíbenou hračkou na spaní. Nedávejte tam dítěti ale žádné hračky, které by mu mohly připomínat denní aktivity, pouze například plyšáka na spaní.

Když se dítě v noci vzbudí, nevybírejte ho ihned z postýlky, ale pokuste se zjistit, o co jde. Ověřte si, zda dítě nemá teplotu nebo není jinak nemocné. Zkontrolujte mu plenu, nerušený spánek je možný pouze v suchu a s dobře sedící plenou. Při přebalování dítě uklidňujte tichým hlasem. Z postýlky ho vyzvedněte pouze na krmení. Pokud budete dodržovat tyto základní postupy, vaše dítě se postupně naučí usínat samo a v pozdějším věku postupně vymizí také noční probouzení se.

Tip: vyzkoušejte usínací lampičku

Mohlo by vás zajímat: