Při nákupu nad 1500 kč poštovné zdarma.

Jak začít s příkrmy pro miminka?

Jak začít s příkrmy pro miminka?

Jsou maminky, které své děti kojí do předškolního věku, jsou i ženy, které prostě nekojí z různých důvodů a již od prvních dnů miminka jim podávají umělé mléko. Obojí je v naprostém pořádku. To, jak bude každý své dítě živit je pouze na něm. Jedno je však jisté. V prvních měsících novorozenec potřebuje dostávat pouze mléčnou stravu, protože jeho tělíčko nezvládne zpracovat nic dalšího. Říká se totiž, že po narození probíhá čtvrtý trimestr, kdy se dítě adaptuje na život mimo dělohu a kdy dozrává trávicí soustava. Až kolem půl roku života přichází čas na první příkrmy.

Obsah:

Kdy miminko přechází na pevnou stravu

Tady záleží, zda je miminko kojené anebo pije z lahve. Pokud přijímá mateřské mléko, stačí zavést první lžičky s pevnou stravou ve věku šesti měsíců. Jestliže však dítě vyrůstá na umělém mléce (Sunar, Beba, Kendamil, Hami atd.) je nezbytné začít s příkrmy u miminka už ve čtyřech měsících. Vždy byste ale měli zvážit individualitu každého jedince. Jsou kojení novorozenci, kteří se na jídlo rodičů vrhají pohledy již v 5. měsících a jsou nekojené děti, které ani po půl roce jídlu moc nedají.

Důležité je, že dříve či později dítě stejně musí přejít na pevnou stravu. Začíná se prvně příkrmy v podobě kaší a rozmačkané struktury, postupně se pak přechází na pevnější kousky až nakonec jí dítě jídlo v takové podobě jako dospělí.

Jak začít s příkrmy pro miminka?

Je to nelehký úkol pro každého rodiče. Konečně jste se s miminkem sžili, nastavili si určitý režim, řád a najednou jej zase musíte nabourat a zavést jídlo. Příkrmy pro miminka se defacto nahrazuje dávka mléka. Prvně se začíná zvolna, ale cílem příkrmu je nakonec nahradit plnou jednu porci mléka až dojdete do bodu, že během dne bude miminko jíst pouze pevnou stravu, mléko pouze v noci. Odborníci doporučují podávat mléko dítěti, ať už mateřského či umělého, alespoň po dobu dvou let. Doplňuje totiž zdraví prospěšné látky.

Jenže jak na věc? Pokud jde o vícenásobnou matku, nejspíš už bude vědět co a jak. Ale jestli jste prvorodička, nejspíš tápete, čím začít. Nejde o nic složitého. Platí jednoduchá pravidla, která když budete dodržovat, nemůžete svému miminku nijak ublížit.

 • Jídlo nekořeníme ani nesolíme. Necháme rozplynout přirozenou chuť. Dovoleny jsou však bylinky v menším množství a kmín či fenykl na snížení plynatosti.
 • Vždy se začíná prvně podávat zelenina, až poté ovoce. Sladkou chuť totiž jinou nepřebijete Neučte tedy děti již od mala na sladké.
 • Co se týká mléčných výrobků, začíná se těmi nejjemnějšími a pokračuje k těm s mnoha kulturami, chutěmi a vůněmi. Takže prvně dáváme jogurt, případně smetanu do jídla a později nejdříve po prvním roce tvaroh a sýry.
 • Vždy vybírejte potraviny té nejvyšší kvality, ideálně v bio kvalitě či od místních dodavatelů. Dobré jsou i rozvážené bedýnky.
 • Do každého jídla musíte dát trochu oleje nebo másla, prostě tuku, kvůli dobrému vstřebávání vitamínů do těla.
 • Připravte vždy tolik jídla, kolik dítě může sníst. Zbytky neuchovávejte.
 • Můžete si připravit několik porcí navíc, ty zamrazit a v případě potřeby ohřát. Ušetří to hromadu času.
 • Naučte dítě na různě chutě. Nebojte se lepku, ryb, ořechů. Vždy zkoušejte v malém množství a pozorujte své dítě. Každé zavedení nového druhu je minimálně dva dny po předchozí potravině. Musí být dostatečný rozestup kvůli zjištění nesnášenlivosti případných alergií. Ale nebojte se. Většina dětí žádné intolerance nemá.
 • Pozor si dejte i citrusů, tady stačí menší množství a u alergenů typu jahody, maliny, ořechy, mořské plody apod. Raději po menších porcích.
 • Nebojte se miminku zavádět i jinou kuchyni než jen českou. Pokud jste milovníci asijských jídel, klidně na to naučte i své dítě. Vždyť ve světě se také jí různě.
 • Skvělé je začít polévkami. Tedy jako první se pokuste příkrmem nahradit mléko v době oběda.

Kterou potravinou zahájit příkrm pro miminko?

Myslete na to, že vaše miminko nezná žádnou jinou chuť, než je chuť mléka. Proto nepanikařte ani nebuďte smutní, když napoprvé veškeré jídlo vyplive. První příkrm také není hned o plné misce. Spíše se jedná o jednu dvě lžičky na zkoušku. Ukážou mu jinou strukturu, chuť, barvu.

Existuje jeden skvělý způsob, jak si na počátku ušetřit moře času. Uvařte si menší hrnec jedno druhové zeleniny, rozdělte ji do tvořítka na led a zamrazte. Takto si připravte třeba šest druhů, které pak můžete vzájemně kombinovat. Ráno pak bude stačit do mističky vytáhnout požadovaný počet kostiček a nechat rozmrazit. Komu by se totiž každý den chtělo připravovat jednu lžíci příkrmu?

Je vhodné začínat s potravinami jako mrkev, brambor nebo dýně. Ta je dětmi většinou nejoblíbenější. Stačí nakrájet na malé kousky, povařit ve vodě a poté rozmixovat do hladka s trochou tuku. Příkrm pro miminko je hotový. Z počátku neochucujte. Až bude miminko rozjezené, můžete začít přidávat bylinky. Koření nejdříve v roce věku dítěte. Opět však po troškách a postupně.

Jak postupovat dále v příkrmech?

Takže je to jednoduché. První týden podávejte každý den ve stejnou dobu miminku jeden druh zeleniny. Prvně to budou dvě lžičky, poté čtyři, šest atd. Až vám sní skoro celou porci, což je okolo 150–200 ml. Poté začněte přidávat druhou potravinu. Takže první byla dýně, nyní k ní můžete přidat mrkev. Podávejte další tři čtyři dny a opět přidejte třeba brambor. Výborně a máte jednu porci nahrazenou.

Takto pokračujte dále s dalšími druhy zeleniny. Takže zase třeba začnete s petrželí, poté přidáte brambor apod. Nebo můžete uvařit zeleninový vývar.

Vždy krmte dítě ve stejnou dobu, Začněte prvně příkrmem, snažte se miminku dát co nejvíce a v případě potřeby, tedy když nesní plnou porci a je stále hladové, doplňte mlékem. Je ovšem žádoucí dojít do fáze, že mléko už zcela vynecháte. Až budete na plné dávce, tedy že mléko již nebude potřeba, přejděte na nahrazení dalšího jídla. Třeba snídaně, svačiny a nakonec večeři.

Kdy je dobré začít přidávat maso?

Asi mnoho z nás si nedokáže představit kuchyni bez masa. U dětí ani není doporučováno plně nahrazovat masitou stravu, náhražkami. Děti potřebují především pestrost. Maso se začíná podávat docela brzy. Většinou se doporučuje po prvním měsíci na zeleninových příkrmech. Opět se však začíná zvolna, přibližně 20 g, které přidáte do jídla. Opět buď maso namelte, namačkejte vidličkou anebo nakrájejte na velmi malé kousky. Začínejte bílým masem, poté červeným, a nakonec rybím a mořskými plody. Vždy jej však dostatečně tepelně upravte. To platí i o vejcích, která zařazuje v období 9. měsíců. Předejdete tak různým nemocem jako je salmonelóza.

Jak krmit miminko

Vždy krmte v židličce. Neposazujte si dítě na klín, neuvidíte na něj. Vždy v židličce nebo případně lehátku ale tváří k sobě. Musíte mít dítě na očích, kdyby mu třeba zaskočilo. Navíc se tak učí interakci u jídla a vy můžete dobře pozorovat, co mu chutná. Nemějte v pozadí puštěnou televizi ani hudbu. Odvádí to pozornost od jídla. Krmte lžičkou, je jedno jestli plastovou nebo kovovou, a dejte možnost jídlo zapít vodou nebo čajem. Rozhodně jídlo nepodávejte přes láhev, jako to dělali naše babičky. Ty časy jsou pryč. Láhví se totiž do těla dostane mnoho vzduchu a miminko pak trpí na bolesti břicha.

Nenuťte dítě do jídla. Když mu nechutná, odmítá novou chuť, na chvilku to odložte a zkuste zase za pár dnů. I vám napoprvé ne vždy vše chutná, chce to čas a trpělivost. Určitě se nehodí ani porovnávat s okolím. Vůbec nezáleží na tom, že Vašek od vedle v roce už jedl knedlík s omáčkou a odhodlaně snědl i pěkný kus masa neznamená, že vaše Anička na tom bude stejně. Je naprosto v pořádku, pokud bude jíst jen polovičku z toho. Každé dítě má své tempo.

Jak je to s tím obávaným lepkem?

V posledních letech se o něm hovoří jako o něčem velmi nebezpečném. Pravdou však je, že je skoro všude a tělu zase až tak neubližuje, jak je prezentováno. Je zkrátka běžnou součástí pokrmů a potravin. Lepek je vhodné zařadit co nejdříve. Lékaři dříve hovořili o imunologickém okně, kdy se miminku mělo podat co nejvíce potravin, dnes už víme, že nic takového není. Není kam spěchat. Lepek však určitě zařaďte. Jak?

 • Třeba mu do ovocného příkrmu přistrouhejte trochu piškotu nebo do ruky vložte křupku.
 • Můžete jej nechat i ožužlat kůrku od chleba.
 • Další možností je do jídla přidat trochu ovesných vloček.

Jaké problémy mohou nastat při zavádění příkrmů

Ne vždy jde vše podle plánu. Někdy mohou nastat určité obtíže. Může se vyskytnou alergická reakce, třeba ekzém kolem pusinky, vyrážka na těle, bolest bříška, stolice s příměsí krve apod. Vždy je dobré si takovou situaci zapsat. Tedy co miminko jedno v daný den i ten předešlý a co poté nastalo. Pokud se ona situace bude ještě jednou za nějaký čas opakovat, zkonzultujte to s lékařem.

Co je třeba také zmínit je fakt, že se zavedením příkrmů se mění i konzistence stolice. Již není žlutá a kašovitá, ale mění se na hnědou a pevnou. Některým miminkům to tedy může dělat zpočátku potíže. Mají problém s bříškem a neumí stolici dostatečně vytlačit. Tady mu budete muset pomoci cvičením, masáží, čajem nebo klidně i v ojedinělých případech rektální rourkou. Nic netrvá věčně. Ono se to naučí.

Některá miminka mohou začít odmítat mléko. Zejména u kojených dětí je to škoda. Proto prso stále nabízejte, nejlépe v polospánku, kdy se miminko lépe přichytí.

Jednoduchý recept na příkrm pro miminko

A nakonec přinášíme jeden jednoduchý recept na závěr. Jde o ovocno-zeleninový příkrm. Je to velmi prosté. Vezměte a nastrouhejte jednu půlku jablka s jednou půlkou mrkve na velmi jemnou konzistenci. Přidejte nadrobené dva piškoty. Nasají uvolněnou tekutiny, zvlhnou a zahustí pokrm. Můžete přidat malou špetku skořice. Uvidíte, že si dítě pochutná.

Mohlo by vás zajímat: