Při nákupu nad 1500 kč poštovné zdarma.

Kdy začíná růst zubů u miminka a jejich příznaky

První zoubky u miminka

Během prvních dvou let života, za které udělá obrovský posun a ujde kus cesty, se objeví i růst zubů u miminka. Jde o docela nepříjemnou, bolestivou záležitost. Přežít se však musí. Jde o individuální záležitost a u každého začíná i končí v jinou chvíli, stejně jako ji každý jinak snáší. Růst zubů potrápí nejedno miminko a maminku.

Obsah:

 Kdy začíná docházet k prořezávání zoubků?

Zkrátka a dobře, než se vytvoří nový zub, respektive, než jej v puse objevíme, nějakou dobu to trvá. Zpravidla pár měsíců. Období růstu začíná mezi 4. a 7. měsícem. Půlroční miminko začne být najednou neklidné, má nateklé dásně, je podrážděné, začne se v noci budit i jej může trápit zvýšená teplota. Avšak není ani výjimkou, že si zoubku všimnete až ve chvíli, kdy o něj zavadíte pohledem, prstem, prsem, lžičkou, dudlíkem, čímkoliv v puse dítěte.

Může se taky stát situace, že se vaše novorozeně narodí již s mléčným chrupem. A stává se to častěji, než si myslíte. Takže jakmile vaše dítě bude přecházet na pevnou stravu, obrňte se nervy a připravte se na potíže.

 • Červené nateklé dásně.
 • Neustále má ručičky v puse.
 • Slintá a vše musí strčit do pusy.
 • Má teplotu.
 • Řidší stolice, ze které se opruzuje.
 • Špatnou náladu.

Rodiče holčiček se s touto zkušenosti povětšinou setkávají dříve než otec a matka syna.

Jaké zoubky rostou první?

Růst zubů je dán fyzickým vývojem. Nedá se nijak ovlivnit ani ošálit. Samozřejmě zde roli hraje individualita a dědičnost.

Jako první se objevují dolní řezáky, jedničky. U miminek nečekejte žádné veliké kusy, zprvu to vypadá jako dvě malé úzké bílé čárky. Jsou stěží rozpoznatelné. Spíše si jich všimnete až ve chvíli, kdy budou větší. Po zhruba dvou měsících se protlačí horní řezák. Dítě vypadá jako nějaký zajíček nebo křeček. Netrvá však dlouho a narostou i boční řezáky. Na horní i dolní čelisti. Do zhruba dvou let vyrostou ještě další zuby, a to stoličky celkem 8 kusů a pak ještě špičáky. Opět v páru. Do nástupu do školky má dítě pusu plnou chrupu, celkem 20 zubů.

Jak pomoci od bolesti růstu zubů?

Možná ani vy nepatříte k sadomasochistickým osobám, a přece jen je vám vašeho dítěte líto. Je tak malé a bezbranné, možná ani neví co si o tom myslet. Prostě jej najednou začne bolet v puse, je mu to nepříjemné a jedinou pomocí mu je okusování hraček, ručiček a všeho v dosahu. Tím si totiž ulevuje od bolesti. Dobré je vyzkoušet nějaké kousátka pro miminka.

Je to sice období, kdy jsou dětské sliny permanentně v okruhu 2 m okolo vašeho syna či dcery, ale to se nedá nic dělat. Jak mu pomoci od bolesti? V prvé řadě se snažte zasáhnout přirozenou a přírodní cestou, než se vydáte pro krém do lékárny, kde hrozí předávkování. Jsou i jiné metody.

 • Dejte mu něco na okusování. Někdy stačí syrová mrkev, nejlépe chlazená, tvrdá kůrka chleba či dětské kousátko. To se dá vychladit do lednice a pak nejen, že okusováním vytváří
 • příjemný tlak na dásně dítěte, ale zároveň je i chladí. Tulte se s miminkem a jemně mu prstem masírujte dásně.
 • Stačí krouživé pohyby, jemný tlak a velmi tím ulevíte. Miminko bude rádo pusu nastavovat. A fyzický kontakt je také velmi podstatný.
 • Můžete použít i jemný kartáček na prst. Tím přejíždějte miminku v místech, která jsou nateklá, avšak s obrovským citem.
 • Použijte již zmíněný gel. Raději sáhněte po přírodní variantě, tedy značce Weleda, Jack N´Jill a další. Avšak vhodný je tolik známý Calgel. Co se nedoporučuje jsou gely, které obsahují lidokain, tedy analgetikum. Ten totiž zatěžuje žaludek a hrozí i špatné použití. Můžete miminku spíše ublížit než mu pomoci.
 • Sáhnout lze i po homeopatii. Chammilla vulgaris 15 CH je velmi známá a rozšířená. Je běžně dostupná v lékárně.

Kdy poprvé zajít k lékaři kdy začnou růst zuby

Někdo odkládá návštěvu zubaře až do chvíle, kdy nastane první problém. Jenže to není tak jednoduché. Zubařů je málo a mají většinou plné stavy. S objednáním k lékaři neotálejte. Preventivní prohlídka začíná s úderem prvního roku. Na té se dozvíte, jak se starat o chrup dítěte, a navíc jej naučíte, jak se k lékaři chovat.

Co když růst zubů nezačne?

Asi i vy jste slyšeli o dítěti, které v roce nemělo žádný zub. Přišlo vám to zvláštní? Skutečně mohou být děti, které sfouknuli první svíčku a pusa je stále prázdná. Nejspíš se jedná o opožděný vývoj. Je dán geneticky anebo může být problém někde jinde. Určitě je třeba říci tuto informaci lékaři. Ten nejspíš provede rentgen a zhodnotí situaci.

Kartáček, kdy jej začít používat

Od prvního zoubku. Naučíte tak dítě na skutečnost, že má něco v puse, vytvoříte návyk a předejdete kazům. Prvně použijte náprstní, poté s menší hlavou. Lépe se tak dostanete do každého koutu pusy. Kartáčky s malou hlavu klidně používejte až do první třídy. Nemusíte se přesně řídit doporučeními na jejich obalu. Volte na základě velikosti pusy a zubů. Skvělé jsou od Curaproxu.

Mohlo by vás zajímat: