Při nákupu nad 1500 kč poštovné zdarma.

Jak dlouho kojit?

Kojici matka

Kontakt s miminkem a vztah mezi maminkou a dítětem se vytváří již v době těhotenství. V bříšku je totiž dostatek nervových zakončení, které přenášejí pohyby a doteky plodu. Proto si již během těchto devíti měsíců nastávající maminka začne milovat své dítě. U otců to tak nebývá, tam se láska většinou naplno projeví až po porodu, kdy si jej mohou pochovat, očichat a pomazlit se s ním. Po porodu však nastává další fáze. Nastává doba kojení, alespoň u těch, které mají to štěstí a mají jak dostatek mléka, tak i správnou techniku. Kojení je intimní záležitostí, a také velmi prospěšnou. Pomáhá novorozenci nejen růst a sílit, ale zásobí jej živinami, vitamíny a posiluje jeho obranyschopnost.

Obsah:

 

Kojení novorozence

Úplně první přisátí probíhá ideálně ještě na porodním sále. Nejpozději by se mělo uskutečnit do dvou hodin po porodu. Vše probíhá instinktivně. Miminka jsou tak naprogramovaná, to spíše rodičky se musí poučit. Některým to jde jako po másle. Mají dobrý tvar bradavky, nepříliš velká prsa a jednoduše jim stačí přiložit dítě k prsu. Praxe však ukazuje, že zase až tak jednoduché to není. Často je potíž s tvarem bradavek i ňadry, s nesprávným úchopem a kojící polohou, s nedostatkem mléka či velké toku mléka apod. Naštěstí se dnes dá vše řešit. Hned v porodnici jsou sestřičky a laktační poradkyně, které poradí, co a jak dělat.

Kojení novorozence tedy začíná prvním mlékem, tzv. kolostrem. To zůstane vytékat, tedy spíše bude kapat po kapkách přibližně první 48 hodin. Je velmi důležité přikládat v pravidelných intervalech miminko k prsu, aby se jednak podpořil sací reflex, ale abyste tím hlavně stimulovaly prsní žlázy a začalo se produkovat bohatě výživné mateřské mléko. Toto mléko se spustí třetí den od porodního dne anebo až v pohodlí domova. Pro některé prvorodičky může být porodnice velmi stresujícím místem a nedokážou se tam plně uvolnit.

  • Kojení trvá různě dlouho. Některé miminko si svou dávku vypije klidně za deset minut, jinému to trvá i hodinku, než se dostatečně nasytí. Spoustu z nich totiž nemá takový tah anebo u kojení pospávají, jen cumlají bradavku a užívají si tu chvilku spojení s jejich milovanou maminkou. Je pro ně ten nejdůležitější člověk na světě.
  • Kdysi se doporučovalo kojit ve tříhodinových intervalech. Nikoho nezajímalo, že miminko třeba tráví rychleji a pak jim plakalo a plakalo a rodiče to považovali za nedostatečně výživné mléko. Pak přišly na řadu příkrmy, a to je začátek konce. Dnes už se ví a doporučí to každá dobrá laktační poradkyně, že se má kojit dle potřeb miminka. Takže jsou maminky, které kojí i co hodinu, protože je to prostě potřeba. Nic není špatně.
  • Neexistuje něco jako slabé mléko. Tělo ženy je zázračné. Když umí zrodit a odnosit nový život, umí i vytvořit dostatečně výživné mléko pro své dítě. Neporovnávejte barvu ani hustotu s ostatními maminkami. Je to individuální záležitost.

 

Pitný režim kojence

Kojenec je označení pro první rok života dítěte. V tuto dobu je nezbytné, ale přijímalo mléko. Zda to bude mateřské nebo umělé závisí na mnoha faktorech. Každopádně Světová zdravotnická organizace WHO doporučuje kojit alespoň nutné minimum což je 6 měsíců. Ideálně pak do dvou let věku dítěte a v tom nejlepším případě do samoodstavu. U většiny dětí to bývá v předškolním věku.

Každopádně platí, že v šestinedělí kojíme podle potřeb miminka. Po dvou měsících můžete dítěti prodlužovat intervaly, až se dostanete na kýžené 3 hodiny. Ve vyšším věku je novorozenec i silnější, takže si sáním vytáhne víc mléka, i rychleji a zůstává déle nasycené.

  • Kojené miminko nepotřebuje doplňovat tekutiny. Kojeneckou vodu anebo čaje přidáváme až s příkrmy, které startují v půl roce věku. Vodu můžete použít i kohoutkovou, je však nutné ji převařit a zbavit chloru. Mnohdy je zdravější než balená kojenecká voda. Z čajů pak vybírejte heřmánkový, fenyklový, šípkový nebo různé směsi.
  • Miminko na umělém mléku však potřebujete doplnit zdroj vody. Tomu tedy dávejte mezi lahví s mlékem i tu s čistou vodou nebo čajem již od samého počátku. Velký výběr kojeneckých lahviček a náhradních saviček.

 

Co když se kojení nedaří, nezoufejte

Nic se neděje. Někdy to prostě i přes veškerou snahu zkrátka nejde. Někdy je na vině malé miminko s kombinací vpáčených bradavek, jindy stres, shon, vysoké nároky anebo je někdy jinde problém. V prvé řadě doporučujeme se poradit s laktační poradkyní. Ta vám pomůže upravit kojící polohu a určitě vás uklidní. To je mnohdy velmi potřebné pro to, aby se vše rozběhlo. Může však nastat i situace, kdy maminka sice kojí, ale miminko neprospívá.

  • Miminko saje málo mléka, a tudíž je stále hladové a nepřibírá. Ideální nárust hmotnosti je okolo 200 g týdně v prvních měsících. Pak bude na vině technika kojení. Musíte dávat velký pozor, aby dítě skutečně sálo, a nejen cumlalo bradavku. To poznáte podle polykání a hýbající se brady.
  • Souvisí s tím správná technika. Tu vám zkontroluje již zmíněná laktační poradkyně, která je v každém větším městě. Můžete si ji shlédnout i na mnohých videích na internetu.
  • Kojení není legrace a pokud se tvoří mléka více než je pak odsáto dítětem, může nastat nepříjemný problém. A to ztvrdnutí mléka v prsu a zánětem mléčné žlázy. Pak se musí prsa násilím promasírovat pod horkou sprchou a odstříkat. Je to sice ze začátku bolestivé, ale pomůže to mléka rozhýbat. Jako prevenci měňte polohy při kojení dítěte. Když nepomůže sprcha můžete vyzkoušet i odsávačku.
  • Pokud se dlouhodobě potýkáte s problémy s kojením, jste z toho psychicky rozhozené a už jste zkusily všechno, vůbec se nestyďte za to, pokud přejdete na umělé mléko. Dnes mají složení velmi podobné mateřskému mléku.
  • Vyzkoušejte kojící korále, které dokáží zaměstnat ručičky miminka při kojení. Určitě doporučujeme vyzkoušet i kojící polštáře pro vaše vetší pohodlí.

 

Kdy ukončit kojení

To je otázka přetřásaná ve společnosti všemi směry a rovinami. Na to jednoduše neexistuje správná odpověď. Ukončete kojení ve chvíli, kdy je vám krajně nepříjemné a víte, že miminko dostane živiny i jiným způsobem, stravou a umělým mlékem. Protože spokojená maminka je základem pro spokojené miminko.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení