Při nákupu nad 1500 kč poštovné zdarma.

Jaký má zrak novorozenec a jeho postupný vývoj

Jaky ma zrak novorozenec

Všechny nás jistě zajímá, jak miminko vidí po narození a následně celý jeho vývoj. Jsou i nástrahy během prvních měsíců, na které si musíme dát pozor, a přesně od toho je tu náš článek. Jak jistě víte, oči miminka se postupně začínají vyvíjet kolem druhého měsíce těhotenství. Vývoj trvá přibližně do 30. týdne těhotenství. Miminko po narození potřebuje dalších pár týdnů k tomu, aby dokázalo vnímat svět, a tak i jeho oči. Otázka zní jasně, co všechno po narození vidí a jak se správně starat o to, aby se vašemu miminku vyvinul zrak tak, jak má?

Obsah:

Vývoj zraku u novorozence

Je dobré vědět, že zrak patří k nejméně vyvinutým orgánům miminka. Proč? Zkuste se vcítit do situace, že jste 9 měsíců v přítmí a najednou se máte během chvíle adaptovat na silné světlo světa. Miminku se zrak vyvíjí celý následující rok.

V prvních dnech umí rozpoznat světlo a tmu. K tomuto vjemu se přidává i vnímání předmětů ve své blízkosti do 25 centimetrů, ovšem velmi rozmazaně. Někdo tuto vzdálenost může znát pod pojmem „maminkovská vzdálenost“, ve které se nejvíce setkává se svou matkou během krmení. Předměty či osoby, které od něj jsou dále než daná vzdálenost, vidí mlhavě a pohled do dálky je namáhavý.

Jaký je posun po šestinedělí?

Po 6 týdnech od narození oči miminka postupně rozeznávají základní tvary. Další novinkou je, že když na něj mluvíte nebo mu ukazujete předměty, co zná, otáčí za vámi hlavičku a reaguje na výrazné barvy.

Zásadní 3.měsíc života

„Konečně ví, kdo jsem.“ Takto si můžete zapamatovat 3. měsíc vašeho miminka, které už má schopnost rozeznávat známé tváře. Už si pamatuje, kdo jsou jeho rodiče a další blízcí, které vídá pravidelně. V předchozích měsících mohou nastat menší problémy s šilháním, ovšem do 3. měsíce by se mělo vše spravit, protože miminko začíná vnímat oběma očima současně. Více o šilhání se dozvíte o pár řádků níže.

6 měsíční potomek

I přes to, že zrak dospělého člověka získá až v 6 letech, dostává se do bodu, který je mu velmi podobný. V tomto období umí miminko zaostřit na jakoukoliv vzdálenost a podívat se na všechny strany. Vnímá dokonale prostor. Zrak se adaptoval na pohyb. Je tu i období, kdy zjistil, že se dá hýbat rukama a nohama. Začíná zábava v podobě chytání předmětů, a dokonce si i nějaké hračky dokáže sám přitáhnout. Aby vám ovšem podal hračku, na to si budete muset ještě dalších 6 měsíců počkat.

První 2 roky života

V prvních dvou letech života se u batolete vyvíjí zrakové schopnosti – sledování pohybu očí, prostorové vidění a koordinace pohybu rukou a očí. Dětský zrak se zdokonaluje při vstupu do první třídy základních škol. Sílí také systém zrakového vnímání a na základě toho dítě rozlišuje tvary, barvy a čísla.

Jak můžete přispět k rozvoji zraku u novorozence a dítěte Vy?

  • Zajistěte mu množství různých a stále měnících se zrakových podnětů jasných barev
  • Mluvte na dítě ve chvílích, kdy se pohybujete po místnosti
  • Rozsvěcujte mu dětskou lampičku
  • Poskytněte mu závěsné hračky nebo kolotoče nad postýlku, aby mohlo objevovat tvary a barvy různého typu
  • Hrajte si s ním – paci, paci, pacičky atd.
  • Kupte mu rozkládající hračky, které může držet

Ideální hračky pro pro zlepšení zraku u novorozence

Možná jste si všimli, že vaše dítě více zajímají černo-bílé obrázky a hračky. Je to jedna z velmi doporučovaných variant při postupném vyvíjení zraku. Stačí dítěti předkládat černobílé obrázky a hračky, díky kterým se nejen vyvíjí zrak, ale i mozek. Díky tomu získá postupem času schopnost soustředit se a tím se v mozku vytvářejí nová nervová spojení. Černobílé obrázky jsou ideální od narození do 6 měsíců života dítěte.
Můžete si obrázky stahovat, kreslit nebo kupovat. Jsou to velmi snadné obrazce, tudíž se nemusíte bát. Jestliže obrázky nechcete kupovat, stačí do internetového vyhledávače zadat „stahuj černobílé obrázky“, poté je vytisknete, zalaminujete a můžete nejen zaujmout, ale i rozvíjet vaše miminko.

Kdy je potřeba řešit šilhání dítěte

Jestliže u svého dítěte vypozorujete, že šilhání přetrvává i po uplynutí 3 měsíců života, něco není zcela v pořádku. Jak poznat, že dítě ne zcela dobře vidí? Například narážení do nábytku, třesoucí se oči a mnohokrát dítě přistihnete, jak si oči tře rukou. U starších můžete vidět také narážení do nábytku, při čtení mají knížku nebezpečně blízko nebo se jim mohly zhoršit výsledky ve škole. Všechno to jsou známky toho, abyste jim věnovaly svou pozornost.

Aby oko bylo správě postaveno, zajišťuje nám to 6 okolních svalů. Jestliže vaše dítě šilhá, pravděpodobně vidí zdvojeně. Je nutné, abyste nečekali na to, že se to zlepší, ale řešili to co nejdříve. Následně se může stát, že se z neřešeného problému stane v pozdějším věku tupozrakost – dítě přestane vidět ostře na jedno oko. Pokud máte podezření na špatné vidění vašeho dítěte, zkuste testy podle jeho věku, ovšem i přes veškeré zkoušky, nejlepší varianta je návštěva odborníka.

Mohlo by vás zajímat: