Při nákupu nad 1500 kč poštovné zdarma.

Kdy miminko začíná mluvit a co dělat, když se tak neděje

Kdy začíná miminko mluvit

Každý rodič, který už má starší děti vám určitě tvrdí, že bylo lepší, když nemluvili. Ale mnoho maminek, zejména prvorodiček, se nemůže dočkat prvních slov a celých vět svého drobečka. Napjatě vyhlíží první žvatlání, slabiky a oslovení. Kdy se vůbec dá říci, že dítě začalo mluvit a co dělat v případě, že se mu moc nechce a zaostává tak za ostatními dětmi?

Obsah:

Jak podpořit a rozvíjet řeč dítěte

Miminko začíná brumlat a žvatlat už v prvních třech měsících života, po půl roce se objevuje napodobování prvních slabik jako ga, ga, ma, ma, ba, ba atd. Pokud chcete, aby se děťátko rozmluvilo ve správném věku, je zapotřebí jej správně stimulovat.

Děti jsou jako houby po dešti, které nasávají vše okolo. Učí se nápodobou. Musíte se jim tedy věnovat a společně trénovat. Do běžného chodu dne zařaďte tedy tyto činnosti:

  • Mluvte – Na dítě musíte mluvit, protože jedině tak mu rozšíříte slovní zásobu. Takže neustále vše pojmenovávejte. Činnosti, věci kolem vás, se kterými něco děláte, plán dne, kam zrovna jdete atd. Dítě si díky tomu bude učit, co jaké slovo znamená a v hlavě se mu daná slova budou řadit do obrazového slovníku. Jak jinak se má dozvědět, co znamená jablko. Až mu jej příště podáte, řekněte mu, že to je jablko.
  • Slova do ouška – Pamatujete, když jste byli malí, jak vám maminka četla před spaním? Nyní jste v této pozici vy. Čtené slovo je také moc důležité pro tvorbu vět. Dítě se tak učí intonaci, rychlosti, slovotvorbě, slovosledu. Navíc to upevňuje váš vztah. Číst můžete před spánkem anebo tuto činnost zařaďte jako klidový program mezi hraním. Nevyhýbejte se ani básním, rýmovačkám, hádankám a pořekadlům. Vše úměrně věku.
  • Zpěv nejen smutek zahání – Víte, že když někdo má poruchu řeči a lidově řečeno koktá, při zpívání se to úplně spraví? Jde nejspíš o vibraci hlasivek. Zpěv je také snadnější pro zapamatování slov. Proto si děti hned broukají pod vousy písničku, kterou jen párkrát slyší v rádiu či televizi. Mozek tyto informace snáz přijme. Takže se nestyďte a začněte. Nebojte se, vaše batole neřeší falešnou tóninu nebo nečistý tón.

Za nemluvící dítě většinou může rodič

Možná se vám teď zakabonilo čelo a na jazyk se dostala nějaká nadávka, ale ruku na srdce. Rodiče se svým dětem nevěnují tak, jak tomu bylo dříve. Místo her a povídání, jim pustí pohádku nebo strčí do ruky tablet. Hlavně, aby je nerušilo u práce. Jenže ta vám stejně naroste. Když totiž nebudete dítě plně podporovat v řeči, časem se problém objeví a vy budete nuceni docházet k logopedovi a pravidelně cvičit.

Je velmi důležité, si každý den udělat alespoň hodinu času. Také se doporučuje děti všude nevozit autem, ale chodit na pravidelné procházky. Tím se procvičuje hrubá motorika, která je s řečí úzce spjatá. Při chůzi se totiž musí překonávat různé překážky, musí si dřepnout pro klacík, sehnout pro kamínek, vylézt na kmen stromu. Je to mnohem větší zábava a děláte tak svému dítěti tu největší službu.

Kdy přijde na řadu řeč

Mnoho dětí své první slovo vysloví okolo jednoho roku. Většinou je to táta nebo máma. Ale už o dva měsíce dříve si vytváří pasivní slovník, takže si dávejte pozor na to, jak před dětma mluvíte. Abyste nebyli později překvapení. V roce a půl mají vaši potomci v zásobě asi 50 slov, se kterými se s vámi pohodlně dorozumívají.

Poté jsou na řadě dvou či tříslovné věty v základním tvaru slov. Věta tedy může vypadat jako: „Auto bum au”. Mezi třetím a pátým rokem života se rychle rozvíjí slovní zásoba a věty jsou také barvitější, rozvitější a smysluplnější. Do nástupu školní docházky, se dítě musí snadno dorozumět jak s dětmi, tak s dospělými.

Jaké vady řeči známé a jak je napravit

Při pravidelných prohlídkách se pediatr mimo jiné zabývá i sluchem a vývojem řeči každého dítěte. Ale je spíše na vás, abyste sledovali odchylky od normálu. Jestliže dítě ani po druhém roce nemluví, uvědomte o tom jeho lékaře.

Špatnou výslovnost nebo jiné vady řeči způsobují:

  • Zázemí v rodině.
  • Špatná mluva v domácích podmínkách.
  • Citové strádání.
  • Porucha nervové soustavy.
  • Špatný sluch.
  • Zvětšená nosní mandle nebo vada horního patra.

Naštěstí se od 3 let dá docházet k logopedovi, který vám pomůže dítě rozmluvit anebo ho přeučí špatným zlozvykům. Každý jedinec je však individuální a je tak třeba k němu přistupovat. Zvolit vhodnou léčbu, přístup a cvičení. Ale nebojte, v každé první třídě je několik dětí, které nemluví zcela zřetelně. Důležité však je, jak se k tomu každý rodič staví a zda vhodně spolupracuje a s dítětem procvičuje dané úkoly.