Při nákupu nad 1500 kč poštovné zdarma.

Uspávání dětí aneb každodenní boj rodičů

Jak uspávat dítě

Děti jsou nezastavitelné. Mají tolik energie jako mnohdy ani ne tři dospělí dohromady. Někdy je toho příliš, třeba v dny, kdy jsou jak utržené ze řetězu, neustále nás něčím provokují a vytáčí a mají ke všemu nějaký komentář. V takový čas, a věřím že mi mnoho z vás dá za pravdu, se víc, než kdy jindy těšíme, až zalezou do postele. A tam nastane další boj jménem uspávání dětí, malých divokých šelem.

 Obsah:

Proč děti nemohou usnout

Důvodů může být víc:

  • Často je to z přetažení dítěte. Tedy v dny, kdy narušíte zajetý režim a třeba jej nedáte spát po obědě, i když je doteď zvyklé si na hodinku lehnout. Přetažené dítě zaručeně poznáte. Je plačtivé, rozrušené, nic jej nebaví, bručí a vy máte chuť jej za příštím rohem nechat.
  • Mnohdy za nespavost vděčíme až příliš nabitému dni. Spousta zážitků, na které pak děťátko myslí v posteli před usnutím.
  • U miminek je na vině zase pocit, že od nich milovaný rodič odchází. Většinou je to maminka. Neumí ještě pochopit to, že jde jen vedle do místnosti.
  • U starších dětí to jsou i strachy ze tmy, bubáků a představ, které jim do hlavy nevědomky vkládá televize, pohádky a vše co za den pozorují a poslouchají. Slyší a vidí toho víc, než si myslíme.

Děti jsou velmi citlivé bytosti a v případě spánku bychom na ně neměli tlačit. Musíme se snažit odstranit překážku a pomoci mu usnout. Jak na to?

Jak připravit dítě na kvalitní spánek

Někdy se můžete stavět na hlavu a dítě ne a ne usnout. Můžete mi pomoci, že nepomůže ani svěcená voda. Pokud je dítěti špatně, má bolístku, trápí ho něco nebo prostě má den, kdy se chce tulit a mazlit, budete se muset podvolit a počítat s tím, že večer bude dlouhý. Pokud je zdraví dobré, je vhodné vše nachystat tak, aby nic nebránilo příjemného usnutí a dlouhému spánku.

  • V prvé řadě je nechat dítě pořádně se najíst. Určitě nic těžkého a dobře stravitelného. Ideálně hodinu před tím, než bude večerka. Tak má jídlo čas se v bříšku usadit a nebude ho bolet v břiše.
  • Poté mu pokoj, ve kterém spí dostatečně vyvětrejte. Čerstvý vzduch je zázračný. Dobře se dýchá a usíná.
  • Předchozí krok pomůže snížit i teplotu v místnosti. Odborníci doporučují spát v pokoji vytopeném na 18–20 °C.
  • Dítě oblečte do pohodlného pyžama. Nemělo by nikde tlačit, sjíždět, shrnovat se. Takže bavlněný overal, pyžamo nebo košilka bude to pravé. Materiál a střih přizpůsobujte i ročnímu období.
  • Nikdy se dobře nevyspíte ani vy ani váš potomek, pokud bude ležet na něčem nepohodlném. Kvalitní matrace vhodná pro děti by měla být v každé posteli.

Víme, co dalšího pomáhá s uspáváním dětí

Dle zkušeností maminek na mnohých fórech, je vhodné dítě naučit určitému rituálu, který mozek vyprovokuje ke spánku. V tomto směru doporučujeme spojit příjemné s užitečným. Čtení pohádek před spaním se zdá být dobrou volbou. Nejen, že to dítě uspí, ale společný čas napomáhá prohlubování vzájemného vztahu a rozšiřuje dítěti slovní zásobu, učí jej gramatiku, slovosled a v neposlední řadě rozvíjí i fantazii a představivost.

Pokud neradi čtete, můžete pohádky sami vymýšlet a vyprávět nebo jim zahrát divadlo. Někdy stačí, když si k dětem na chvilku lehnete do postele a přitisknete je k sobě. Popovídáte si ve zkratce o celém dni a zase odejdete. Pokud se dítě bojí strašidel nebo bubáka ve skříni, můžete mu nechat rozsvícené světlo, dát do ruky oblíbeného plyšáka jako kamaráda do nepohody anebo vyzkoušet jednoduchý trik. Stačí vzít rozprašovač, nalít do něj vodu, nalepit etiketu s přeškrtnutým bubákem a sprej proti bubákům je na světě. Pak jím jen vystříkáte pod postelí či ve skříni a dítě klidně usne. Trocha lsti občas stačí.

Co nedoporučujeme

Určitě není třeba se z toho hroutit a srovnávat s jinýma dětma. Každé je jiné, na každé platí odlišný přístup. Možná vám rodina poradí nechat dítě tzv. vyřvat. Odborně se tomu říká Estvillova metoda. Je to zastaralý způsob. V dnešním světě jsou modernější přístupy, jak zacházet s malými milovanými človíčky. Milujte je!

Mohlo by vás zajímat: