Při nákupu nad 1500 kč poštovné zdarma.

Koupání miminka

Díte se koupe v kyblíku

Miminko je zcela závislé na člověku, který se o něj stará. Péči maminky a tatínka nic nenahradí. A ruku na srdce, v prvních týdnech je to hlavně na ženě. Díky starostlivosti, kdy své dítě kojí, obléká, přebaluje a udržuje jej čisté si s ním buduje pevné pouto. Mezi ty velmi příjemné činnosti patří i koupání miminka. Jde o pěkné okamžiky před spaním, které milují všechny děti.

U koupání miminka nejde jen o očistu tělíčka, ale i o budování důvěry, dávání plné pozornosti tomu malému človíčku, a také je to druh rituálu, který pomůže s denním chodem rodiny.

Obsah:

 

Koupání novorozence

První koupání miminka kdysi zažívala ihned po porodu, kdy jej porodní sestry nešetrně opláchli pod tekoucí vodou. Od toho se dnes už většinou upouští, protože maminky jsou dnes velmi informovány a ví, že dětský mázek je nejlepší nechat přirozeně vstřebat do pokožky. Zajistí tak dítěti imunitu a bude mít krásně jemnou kůži. I tak si první koupání miminka většinou ženy odbijí již v porodnici.

Některé to dělají kvůli nezkušenosti, kdy velmi rády přivítají pomoc od sestřiček, jindy zkrátka chtějí miminko třeba osvěžit při velmi horkých dnech, jiné nedají dopustit na mytí. Každopádně by to vždy mělo být pro novorozence příjemné a láskyplné. Věřte však, že i když vám to v porodnici ukážou, jak držet miminko pod paží a opírat mu hlavičku, stejně si pak přijdete na vlastní způsob.

A jak často je dobré miminko koupat? Dříve to bylo každý den. Věřilo se, že se tak dítě lépe a přirozeně naučí, že po očistě nastává krmení a jde se spát. Prostě naučit rituál, který vždy zabere. Dnes už se ale ví, že příliš čistoty také škodí, stejně jako malá frekvence. Proto se dnes doporučuje každodenně omývat genitálie, ale celé tělo stačí omýt jednou za tři dny či klidně týden. Tady asi bude záležet na vašem rozhodnutí a na tom, jak to máte ve vaší domácnosti nastavené.

 Jak často koupat miminko?

Je jedno, jestli si zvolíte frekvenci jednou denně nebo týdně, měli byste si ji vždy užít. Jde o intimní projev lásky k dítěti, a to se musí cítit bezpečně. Novorozenec ve vodě leží po bradu, batole už třeba sedí, ale stačí chvilka nepozornosti a neštěstí je na světě. Vždy se miminku věnujte v tuto chvíli naplno. Udržujte s ním oční kontakt, jemně jej otírejte žínkou a nechejte jej ve vodě jen tak dlouho, jak je třeba nebo dokud nevychladne voda. Postačí do lázně ponořit na deset minut. Doporučuje se i přitopit v místnosti, kde koupel probíhá a snažte se vaničku nastavit tak, abyste nesvítili dítěti přímo do očí.

Myje se jak pokožka miminka a obličej, tak i vlásky. Tady opět platí, že méně je více. Lidský vlas se o sebe umí starat sám. Už jen tím, že jej opláchnete čistou vodou, spláchnete z něj více než 60 % nečistot. Miminkům tak stačí mít vlásky jen jednou za 14 dní. Častěji skutečně není třeba. A s tím souvisí i používání mycích gelů a šampónů. Tady se vyplatí nakoupit přírodní produkty, ty jsou pro jemnou citlivou kůži miminek nejlepší. A můžete využít i sílu bylin. Heřmánek léčí, levandule zase uklidňuje.

 Jak správně koupat miminko

Pokud si nejste jisti, přizvěte si na pomoc někoho blízkého. Nebojte se. S praxí člověk získá zkušenosti. Takže čím víc se o miminko budete starat, tím rychleji si vše osvojíte. A stejné je to i s koupáním. Pokud dodržíte určité zásady, pravidla a doporučení, neuděláte žádnou chybu.

 • Vaničku umístěte na bezpečné místo. Někdo ji pokládá na jídelní stůl, jiný na židle. Někdo ji vloží do vany, jiný na zem. Vždy však mějte k dítěti přístup zepředu. Nenuťte jej se točit na vás do strany. A věřte, že to bude dělat. Hledá a navazuje totiž oční kontakt s tím, kdo jej koupe. Proto pěkně zepředu a nejlépe v úrovni pasu, ať se nemusíte moc ohýbat.
 • Voda ve vaničce by měla mít teplotu těla. Takže ideálně když do ní ponoříte ruku, nepálí ani nestudí. Pro větší klid v duši použijte teploměr. Avšak pozor. Jsou miminka, které mají raději teplejší vodu o půl stupně. Nezbyde vám nic jiného než formou pokus – omyl najít ideál.
 • Do vody můžete přidat par kapek mycího gelu nebo nechte je čistou vodu. Vložte lehátko. S ním je koupání příjemnější pro obě strany. Miminko leží pevně na podložce a vy máte volné obě ruce.
 • Umyjte prvně obličej případně vlásky miminka. A postupujte dál po těle. Vždy pořádně očistěte veškeré záhyby na kůži. Takže žínkou otřete krk, podpaží, pěstičky, třísla, podkolenní jamky, mezi prsty. Zadeček a genitálie si nechte nakonec.
 • Vyjměte opatrně miminko na připravenou osušku a zabalte. U větších dětí se vám bude hodit dětský župánek. Musíte jej udržet v teple. Pokud to lze zavřete okna a zajistěte v místnosti 22°C. Osušte dokonale celé miminko, nezapomeňte opět na záhyby na těle, kde by se vlivem vlhka mohla kůže zapařit a vzniknout kožní problém.
 • Poté miminko jemně a citlivě pomažte krémem nebo olejem. Můžete jej u toho i masírovat a tím zvyšovat příjemné pocity. Masáž miminka je hlavně o doteku, pohlazení a očním kontaktu. Tímto mu projevujete svou lásku a ono je v tu chvíli celé blažené.
 • Očistěte i ouška tyčinkou a zbavte jej tak vlhkosti. Zkontrolujte nehty a nos.
 • Oblečte miminko do teplého oblečení.

 

Co je potřeba na koupání?

Je pár věcí, bez kterých se zkrátka neobejdete.

 • Vanička a kyblík – Dnes se hojně užívá i obojí. V případě vaničky máte lepší přístup k miminku a manipulaci s ním. Koupací kyblík zase vyhovuje dětem z toho důvodu, že jsou zcela ponořené ve vodě. Nezabere ani tolik plochy. Avšak dítě v něm musíte držet a někdo má problém umýt na těle veškeré záhyby, když na ně pořádně nevidí. Můžete však upustit od obou metod a velmi dobře poslouží i umyvadlo. Pod ním miminko jednoduše přidržíte a umyjete. Nemusíte nic nikam nosit a vylévat. A ve chvíli, kdy si děťátko sedne přejdete na velkou vanu nebo sprchovací kout.
 • Osuška – Nejlépe z bavlny či materiálu, který je příjemný na dotek a dobře saje.
 • Drogerie a pomůcky ke koupání – Jak již bylo zmíněno, hodí se mít teploměr, mycí gel, šampon, olejíček na tělo, žínku a tyčinky do uší. Využijete i nůžky na stříhání nehtů. Po ruce mějte i hřebínek, plenky a krém na opruzeniny.
 • Čisté body pro miminko

 

Kdy koupat miminko?

Ideálně večer, ale jsou takové maminky, které to neberou jako rituál před spaním a okoupou třeba v průběhu odpoledne nebo ráno. Večer je to však nejlogičtější. Po celodenním přebalování prostě miminko dokonale očistíte od zbytků jídla, potu, nečistot, stolice a moči při vyprazdňování apod.

A je lepší nakrmit a okoupat nebo nakojit až poté? Určitě před krmením. Ve vodě by se mu totiž s plným břichem mohlo udělat nevolno. Takže umyjte, oblečte a poté nakojte ke slastnému spánku. Doporučuje se to i z důvodu lepšího rozložení krmení.

Zásady bezpečí u koupání miminka

Nikdy nenechávejte dítě o samotě. Ani na vteřinu. Může vám sjet po podložce a dostat se tak pod hladinu. A děti se topí tiše. Každá minuta drahá. Proto i vy si dopředu dojděte na záchod, zatelefonovat atd. A i si nachystejte vše potřebné. Prostě ne, nemůžete odběhnout pro ručník.

Mohlo by vás zajímat: