Při nákupu nad 1500 kč poštovné zdarma.

Co sbalit do porodnice

Očekávání miminka je radostnou událostí v životě. Nastávající maminka celé těhotenství pečuje o své nenarozené miminko, pravidelně jí veškeré doporučené vitamíny, chodí na těhotenské masáže, zařizuje dětský pokoj. Jistě má i prostudováno mnoho publikací a četla horu článků na internetu o tom, jak se starat o miminko. Co je však také podstatnou součástí těhotenství je příprava na porod. A do toho spadá nejen znalost všech porodních dob, ale i to, co byste měli s sebou mít po ruce. Proto jsme vám sepsali návod k tomu, co určitě nezapomenout a kdy si takovou tašku věcí nachystat.

Obsah:

 

 Kdy si nachystat tašku do porodnice

V prvé řadě je dobré si zvolit, kde budete rodit. Je totiž důležité, zda budete rodit v porodnici, porodním domě anebo doma v přítomnosti duly. Jestliže doma, je dobré si dané věci alespoň shromáždit do nějaké skříňky. Mít je tzv. po ruce v případě potřeby. Pokud domov opouštíte, je velmi vhodné mít vše již sbalené a až nastane den D, jen vše popadnout a ujíždět do vybrané porodnice. Nezapomeňte se však do ní co nejdříve zaregistrovat, platí to hlavně ve větších městech.

Kdy je tedy ideální doba na nachystání tašky? Někdo tvrdí, že již v sedmém měsíci. Z praxe se však ukazuje, že bohatě stačí čtyři týdny před porodem. Zvlášť pokud jste prvorodička, které zpravidla rodí v termínu anebo později. Taky to závisí na vaší povaze. Jestliže umíte ve vypjatých situacích zachovat chladnou hlavu a improvizovat, klidně si do tašky sbalte skutečně jen to nejnutnější a zbytek dobalte až před odjezdem. To ej však doporučení jen pro silné povahy. Je to však dobré v tom, že veškeré své osobní věci máte stále k dispozici. Pokud však máte rádi řád a klid a nechcete zbytečně riskovat, zabalte si doporučený seznam věcí 4-6 týdnů před termínem.

 Na co nesmíte zapomenout

Jsou pomůcky, šaty i ostatní potřeby, které se dají nahradit nebo zapůjčit do doby, než si obstaráte vlastní. Avšak některé důležité doklady zkrátka musíte mít. Doporučujeme na ně pořídit PVC obálku a do ní vše naskládat. Budete je potřebovat kvůli administraci v porodnici. Samozřejmě, že bez nich to taky jde, třeba když se jedná o překotný porod, ale je pak vše složitější. Do obálky si proto připravte:

 •  Občanský průkaz a kartičku pojištěnce k prokázání totožnosti.
 • Těhotenský průkaz s veškerými informacemi o průběhu těhotenství.
 • Oddací list, pokud jste sezdáni, v opačném případě si musíte obstarat rodný list otce i matky a prohlášení o určení otcovství.
 • Vyplněný list o jménu a příjmení dítěte.

 

 Taška pro maminku

Někdo vše balí do jednoho velkého kufru, my však doporučujeme mít dvě menší tašky přes rameno. Je to lépe přehledné a přenosné. A zase tolik věcí potřebovat nebudete, nejedete na týden na dovolenou k moři, ale jedete si odpočinout a naučit se základní věci okolo miminka na tři dny do porodnice.

V tašce pro maminku by tedy měly být čistě věci pro ni. Některé z nich budete lovit bezprostředně pár hodin po porodu, jako jsou třeba porodní vložky a čisté kalhotky, jiné až na pokoji (vložky do podprsenky). Vše mějte hezky srovnané a pamatujte si, kde to je. Nejspíš vám to bude podávat partner nebo porodní asistentka, tak ať nemusí kvůli tomu vyházet půlku věcí, než najdu konkrétní věc. Doporučujeme vše balit do menších průhledných kosmetických taštiček. Kosmetika k sobě, toaletní potřeby, oblečení atd.

 • Hodit se vám bude vlastní noční košile. Ideálně dva kusy. Je to mnohem lepší pocit spát ve svém oděvu než v nemocniční košili, kterou si nezapnete. Kupte si rovnou kojící model.
 • Je vhodné přibalit si i župan. Budete miminko doprovázet na mnoho vyšetření i vy sama podstupovat řadu kontrol. Župan schová košili a vy budete alespoň nějak upravené.
 • Nesmíte rozhodně zapomenout na kalhotky. Postačí 5 kusů. Nejlépe mít i poporodní kalhotky. Můžete použít bavlněné, které prostě pak vyhodíte, protože věřte, že vám vložka proteče anebo v lékárně koupíte nylonové bezešvé porodní kalhotky.
 • Papuče s proti skluzem. Nezapomeňte, že je tam všude dlažba nebo lino a vy se budete i několikrát za den chodit sprchovat, kde bude stále mokro.
 • Ihned po porodu se miminko přikládá k prsu a produkce mléka započne. Ne sice ihned, skutečné mléko se objevuje zpravidla až druhý nebo i třetí den, ale poteče vám mlezivo. Navíc budete svá ňadra odhalovat několikrát za den, i hodinu a je tedy velkou pomocí mít kojící podprsenku. Usnadní vám manipulaci.
 • S tím se vážou i vložky do podprsenky, které zachytí vytékající mléko, než se ustálí jeho objem a produkce. Ze začátku se totiž spustí kdykoliv bude miminko plakat. A je jedno jestli to bude vaše nebo sousedky.
 • Porodnické vložky již byly zmíněny. Budete potřebovat alespoň dva balíky. Někdo si totiž musí dát i dvě přes sebe, aby byl chráněn. Radíme však mít i jedno balení klasických křidélkových vložek. Porodnické totiž nemají křidélka a ve chvíli, kdy už nebudete tolik krvácet, můžete jednu porodnickou vyměnit za běžnou vložku a lépe vše udržet na místě.
 • Běžné hygienické a kosmetické potřeby potřebujeme každý den. Takže kartáček, zubní pasta, hřeben, toaletní papír, bez parfémový sprchový gel a šampon na vlasy. Také mějte dva ručníky na tělo a dva menší ručníky na obličej a intimní partie.
 • Vyplatí se mít nabíječku s mobilním telefonem, případně i tablet a nějakou knihu k četbě. Miminka ze začátku prakticky pořád jen spí, než se sžijí se světem. Budete mít tak i více času sama pro sebe. Hlavně vícerodičky už mají vše naučeno, tak aby se nenudily.

 

 Jaké věci nachystat do tašky pro miminko

V tomto zavazadle se budou věci lišit dle porodnice, ve které budete. Už dopředu si zjistěte, co vše miminkům poskytují na pokoj a podle toho zabalte. Někde musíte mít kompletně vše své, jinde stačí donést plenky. Rozhodně ale budete potřebovat tyto věci ze seznamu:

 •  Dětské plenky velikosti 0, tedy pro novorozence. Když se miminko narodí, ustřihne se mu pupečník a zbyde pahýl, který časem odpadne. Než se tak stane, je třeba na něj dávat pozor. Novorozenecké plenky mají výřez na pahýl a miminko pak plena natlačí na pupík. Dítě potřebuje asi 10 plen na den. Takže 1-2 balíky. 
 • Teploměr. Někde se od toho už upouští, jinde jej stále vyžadují. Miminku musíte denně měřit ráno teplotu a zapisovat ji. Teploměr je také skvělý pomocník u zaražených prdíků.
 • Líh na pupík koupíte v každé lékárně. Ošetřuje se jím onen pahýl. Jde vlastně o otevřenou ránu, kterou je třeba dezinfikovat. Líh je dobré poté uschovat. Využijete jej i u holčičky, až ji necháte později propíchnout uši.
 • Některé sestřičky to nerady vidí, ale jde o vaše dítě. Dudlík je prostě skvělý vynález. Miminko má velmi vyvinutý sací reflex a mít jej 24 hodin denně na prsu skutečně nejde. Až vás začnou bolet bradavky od kojení, velmi rády své ňadro nahradíte dudlíkem.
 • Do tašky si sbalte i pár kousků oblečení pro miminko. Nemocnice většinou poskytují své prádlo, ale není tak hezké, jako vaše. Navíc mají k dispozici zavazovací košilky, které používali ještě naše babičky. Vždyť dnešní bodýčka jsou velmi jednoduchá na oblékání. Pokud vám oblečení z nemocnice nevadí, i tak byste měli mít nachystanou soupravu, ve které si budete miminko odvážet domů.

 

Co můžete nechat doma

Do porodnice nepatří pronikavé vůně. Miminka mají citlivý nosánek a musí cítit hlavně maminku. Takže je zákaz používání deodorantů, parfémů a laků na vlasy. Doma nechte i veškeré šperky a cenné věci.

 Myslete i na tatínka

Otec u porodu je dnes zcela běžnou součástí. Proto i na něho by se mělo myslet a alespoň do igelitky mu přihodit pár věcí. Igelitku můžete dát nahoru do tašky maminky nebo miminka a fyzicky tak otec ponese jen dvě tašky přes rameno. Do igelitové tašky by si měl nachystat přezůvky, čisté oblečení a nějaké jídlo a pití. Bude jednak pro něj, protože nárok na stravu má jen rodička, ale určitě se s vámi rozdělí a rád. Porod trvá i několik hodin a musí mít energii, aby byl dobrou oporou rodící ženě. Měl by také u sebe mít své doklady totožnosti.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení