Při nákupu nad 1500 kč poštovné zdarma.

Tip na výlet - hrad Bouzov

Hrad Bouzov patří k nejkrásnějším a nejzachovalejším hradům u nás a plným právem se mu říká pohádkový - jednak pro jeho podmanivou krásu a jednak proto, že je vyhledáván filmaři jako nádherná scenérie pro natáčení pohádek. Tento hrad je každoročně hojně navštěvován turisty, kteří oceňují jeho nádhernou architekturu ve stylu renesance a gotiky s četnými věžičkami, cimbuřími, ozdobnými chrliči a arkýři, výraznou dominantou je hlavní věž známá z pohádky o princezně Jasněnce a létajícím ševci.

Hrad se nachází v severovýchodním výběžku Drahanské vrchoviny nedaleko Javoříčských jeskyní a není bez zajímavosti, že je zde v průběhu sezóny pořádána celá řada kulturních akcí, které jsou doslova lákadlem pro malé i velké návštěvníky.

Obsah:

Historie hradu Bouzov

Hrad Bouzov byl založen původně jako pevnost na počátku 14, století Búzovem z Búzova, posléze přešel do vlastnictví pánů z Kunštátu, poté se na hradě vystřídalo několik českých a moravských pánů, na konci 17. století byl zakoupen Řádem německých rytířů. Za doby jejich vlastnictví postupně chátral, k posunu k lepšímu a výrazným změnám došlo až s příchodem velmistra tohoto řádu Evžena Rakousko - Těšínského, který si hrad zamiloval a v letech 1895 až 1910 jej nechal nákladně rekonstruovat. Za okupace padl do rukou fašistů, kterým sloužil jako generální štáb, v roce 1945 byl zkonfiskován a připadl státu.

Prohlídkové okruhy

Každý návštěvník má možnost volby jednoho z osmi prohlídkových okruhů, které se liší délkou a tématikou prohlídky od 15 do 70 minut. Vyberte si okruh podle toho, co vás nejvíc zajímá, pro rodiny s malými dětmi je doporučena prohlídka se strašidlem Ohnivcem. Velmi vyhledávané a oblíbené jsou v sezóně podvečerní prohlídky od 18 do 20 hodin. Pro návštěvníky je také atraktivní rozsáhlý areál historické zábavy nacházející se v podhradí, kde se na ploše více než 500 metrů čtverečních mohou turisté seznámit se zábavnými i naučnými historicky laděnými programy.

Zajímavosti na hradě Bouzov

Při prohlídce hradu můžete obdivovat bohatě zdobené interiéry s krásným dobovým nábytkem získané hlavně ze soukromých sbírek. Na prohlídkových trasách navštívíte pestrou skladbu místností od přípravny jídel, pokojů pro služebnictvo až po pokoje a ložnice pro panstvo, nádherná je Sloupová síň ve spojovacím křídle, která je nazvána podle středového sloupu podpírajícího novodobou žebrovou klenbu, velmistrova ložnice honosně vyzdobená, s kazetovým stropem a rudými brokátovými tapetami, v ústředním prostoru hradu ve 2. patře severního paláce se nachází Rytířský sál, který spolu se sousední kapitulní síní patří k nejnáročněji vybaveným interiérům na Bouzově, byl určen pro zasedání řádu, jmenování velmistra a k dalším slavnostním příležitostem.

Oblíbená je také prohlídka nejvyšší věže s nádherným výhledem nebo návštěva gotické kaple. Zvláštní část tvoří dobová zbrojírna vybavená množstvím historických zbraní.

Návštěvní hodiny hradu Bouzov

Hrad Bouzov můžete navštívit celoročně, v březnu a listopadu je otevřen od 11 do 14 hodin (víkendy 9 až 15 hodin), v dubnu a říjnu denně od 9 do 15 hodin, v květnu, červnu a září od 9 do 16 hodin, v červenci a srpnu od 9 do 17 hodin. Zimní prohlídky se konají od 10 do 14 hodin na základě předchozí telefonické rezervace a účasti alespoň 15 osob.

Advent na hradě Bouzov

Mimořádným zážitkem jsou adventní prohlídky uskutečněné 26.11 a 3.12. od 14 do 16 hodin, nutná předchozí rezervace na čísle 775888960. Adventní tématika spojená s dnes už zapomenutými zvyky a ochutnávkou tradičních pokrmů, děti budou nadšené mikulášskou nadílkou. Prohlídka je spojena s povídáním o dodržování adventních zvyků ve středověku.

Oficiální stránky: www.hrad-bouzov.cz

Hračky pro děti na Ready4Kids:

Mohlo by vás zajímat: