Při nákupu nad 1500 kč poštovné zdarma.

Dobrý tip na výlet - zřícenina hradu Cimburk

Chcete se vydat s rodinou nebo přáteli na výlet do krásné přírody plné zajímavostí, památek a mystických míst? Tady je jeden dobrý tip - zřícenina hradu Cimburk i atraktivní okolí. Naleznete ji na Moravě v krásném prostředí Chřibů, které je typické rozsáhlými bukovými lesy, které jsou v současnosti trvale devastovány necitlivými zásahy do krajiny. Ke zřícenině se vydejte z městečka Koryčany, po asi 5 km přijedete na parkoviště U křížku, odkud se po žluté nebo zelené turistické značce vydejte k hradu, který je vzdálen necelé 2 km. Pro rodiny s kočárky je lépe zvolit zelenou, je pohodlnější.

Obsah:

Historie hradu Cimburk

Hrad Cimburk byl vystavěn ve 14. století Bernardem I. z Cimburka. Tento šlechtic zaujímal na dvoře Jana Lucemburského význačné místo a tomuto faktu odpovídala i velikost stavby, jednalo se na tehdejší dobu rozlohou obrovský hrad, který pozdějšími úpravami ještě nabyl na honosnosti. Byl vybudován nad významnou obchodní stezkou z Brna do Uherského Hradiště, kde plnil obrannou funkci. Tuto přestal zastávat na konci 17. století, byl majiteli opuštěn a chátral, část zdiva byla rozebrána na stavbu hospodářských budov.

Součastnost hradu Cimburk

Od roku 1994 se o zříceninu hradu stará a zvelebuje jí spolek nadšenců pod názvem Polypeje, kteří ji od tohoto roku renovují a dokumentují. V současné době se z původní stavby dochovala část obvodového zdiva, obě hlavní i obvodové věže, i dnes je možno spatřit řadu architektonických detailů, jsou to tesaná ostění dveří a oken nebo arkýřová kaple. Při prohlídce na vás doslova dýchne kouzlo starých časů. Prohlídková trasa je z bezpečnostních důvodů opatřena zábradlím a uvidíte na ní rekonstrukci památky v přímém přenosu. Zřícenina je přístupná celoročně, v zimě od 10 do 17 hodin, jeden malý tip: pokud nechcete absolvovat zpáteční cestu potmě bez baterky, vyrazte z hradu zavčas. Na místě je i malé občerstvení, pokud se chcete dobře a vydatně najíst, navštivte nedaleký motorest Samota stojící přímo u silnice E 50, je vyhlášen výbornou kuchyní, denními meníčky, klasikou i specialitami.

Zajímavosti v okolí hradu Cimburk

Kazatelna

Okolí Cimburka je plné zajímavých míst, na jedno z nich se dostanete, pokud se vydáte od studánky zvané Mísa doprava nahoru po červené značce do kopce. Po náročnějším výstupu dojdete k místu zvaném Kazatelna, jsou do schody vytesané do skály zakončené křížem, které jako by vedly do nebe. Místo je opředeno mystikou, v 9. století odtud vedli svá kázání věrozvěstové Cyril a Metoděj. Je odtud opravdu nádherný výhled do krajiny.

kaple svatého Klimenta

Dalším zajímavým místem v okolí je kaple svatého Klimenta, dojdete k ní po lesní pěšině vedoucí z parkoviště po pravé straně. Jedná se o významné poutní místo, traduje se, že na tomto místě žili věrozvěstové Cyril a Metoděj, kteří zde přeložili bibli do staroslověnštiny. Kaple byla vyhlášena národní kulturní památkou a je i významnou archeologickou lokalitou.

skalisko Kozel

Dalším turisticky zajímavým místem je na cestě po zelené značce ke studánce Mísa věžovité izolované skalisko Kozel, jehož vznik je spojen s mýty a legendami. 

Výlet na zříceninu hradu Cimburk, procházky v krásných lesích po udržovaných cestách a návštěva dalších zajímavých míst je nevšedním zážitkem.

Dřevěné hračky na Ready4Kids:

Mohlo by vás zajímat: