Při nákupu nad 1500 kč poštovné zdarma.

Kam na lyže s dětmi

Asi se shodneme, že lyžaři, kteří vyráží na hory jako vlci samotáři či v partě stejně zkušených kolegů, mají na lyžařské areály odlišné požadavky než rodiče vyrážející na rodinnou lyžovačku se svými ratolestmi. Lyžování s dětmi má zkrátka celou řadu jedinečných specifik, na které je třeba při plánovaní zimní dovolené či prodlouženého víkendu brát ohled. V následujících řádcích vám proto přinášíme rady, na co při výběru ski areálu nezapomínat, a chybět nebudou ani tipy na nejlepší lyžařská střediska pro rodiny v tuzemsku i Alpách. 

Obsah:

Kde učit děti lyžovat

Pokud přemýšlíte, kam letos vyrazit na lyžovačku s dětmi, v prvé řadě zvažte jejich reálné lyžařské schopnosti a dovednosti. Zkrátka a dobře, velice rozdílná situace panuje v případě, že již vaše děti patří mezi poměrně šikovné lyžaře, kteří zvládnou běžné modré sjezdovky a nastupování a vystupování z klasického vleku nebo lanovky, či se na lyže postaví úplně poprvé.

Pokud spadáte do druhého scénáře, tedy se chystáte své ratolesti lyžařskému umění teprve učit, vhodné rodinné ski areály jsou prakticky nezbytnosti. Jejich hlavní výhoda spočívá nejen v ideálních podmínkách pro první krůčky na lyžích, ale také v přidružených službách – zpravidla v těsné blízkosti nechybí dobře zásobená půjčovna lyží, ve které lze půjčit dětské lyže a další potřebné vybavení, které se u opravdu malých lyžařů, kteří rychle rostou, obvykle ani nevyplatí kupovat. Pokud si netroufáte na výuku lyžování sami, vhod vám jistě přijdou také školy lyžování či služby lyžařského instruktora, které bývají k dispozici.

A jaké body by měl ideální rodinný ski areál splňovat? V případě skutečně malých dětí ve věku kolem tří let by rozhodně neměla chybět cvičná louka, zkrátka pouze velice mírný svah, na kterém se malí lyžaři naučí úplné základy a naberou potřebnou rovnováhu. Ve většině kvalitních ski areálů jak u nás, tak v zahraničí dnes už najdeme speciální dětské parky s pojízdnými koberci, veselými překážkami a slalomem, na kterém se naučí první zatáčky. K dětskému lyžařskému parku bývá připojená také lyžařská školička. 

V případě, že vaše dítko již základy ovládá, by vaší prioritou měly být především bezproblémové modré sjezdovky, případně lehčí červené svahy, které většina dětí zvládne bez problémů sjet. Starší děti naopak ocení rozmanitější terén, tedy nejrůznější snow parky či výlety mimo sjezdovky (samozřejmě s ohledem na bezpečnost). Na škodu nejsou ani nejrůznější zábavné dráhy, funslope či bobové dráhy, na kterých se mohou děti „vyblbnout“ i po lyžování. 

Lyžování s dětmi v Česku

Nechcete-li letos absolvovat zdlouhavou cestu do zahraničí, možná vás potěšíme konstatování, že pro malé a začínající lyžaře jsou naprosto ideální právě české kopce a pahorkatiny. Drtivá většina tuzemských ski areálů se se může pochlubit výbornými podmínkami pro malé lyžaře, tedy dostačujícím dětským parkem a mírnými modrými svahy. Další nemalou výhodou jsou také klasické vleky – pokud váš malý lyžař začne svou lyžařskou „kariéru“ hned v některém z alpských středisek s ultramoderními kabinkovými lanovkami, přeskočí úplné základy v podobě zvládnutí jízdy na pomě či kotvě.

Ski areál Lipno

Pokud bydlíte v Čechách, ideální destinací bude ski areál Lipno, který disponuje hned třemi speciálníi zónami pro děti (Školní sjezdovka, Foxpark a Bambini park). Zatímco v bezplatné Bambini parku se nejmenší děti naučí první zatáčky či jízdu na pojízdném koberci, ve Foxparku na vás čeká již rozmanitější množství překážek, slalomových branek a dalších výukových prvků. Pro první skutečné sjezdy na sjezdovce je ideální Školní sjezdovka, kam však mají přístup pouze děti zapsané do místní lyžařské školy. 

Ski areál Špindlerův Mlýn

Podobně child-friendly je také oblíbený ski areál Špindlerův mlýn. V okolí se nachází hned několik lyžařských školek s kvalitními pomůckami a zkušenými instruktory. Ve volném čase naopak oceníte nepřeberné množství zábavy v podobě snowparků, snowtubingu či skvělých sáňkařských svahů. Vyrazit můžete s dětmi také do blízkého aquaparku. Jedinou větší nevýhodou tak zůstávají na české poměry vysoké ceny. 

Kam na lyže s dětmi v Itálii

Pokud dáváte přednost alpským svahům, při dovolené s dětmi je o to zásadnější vybírat ty nejlepší rodinné ski areály v Itálii, které nabídnou vhodné podmínky i pro nejmenší. A jaké to jsou?

Dolomiti Superski

Takovým italských evergreenem je pro řadu českých lyžařů areál Dolomity Superski, který nabízí na 1200 kilometrů sjezdovek. Zatímco zkušení lyžaři si užijí náročné černé sjezdovky či zajímavé přejezdy mezi areály, na nejmenší zde čeká rozmanitá nabídka dětských koutků, snowparků, lyžařských školiček či animační program. Dolomity Superski navíc zpravidla nabízí k dospělému skipasu dětský zdarma, což vzhledem k vysokým cenám v oblasti jistě oceníte.

Rodinná lyžovačka v Rakousku

Je-li pro vás Itálie trochu z ruky, navštívit můžete také rodinná lyžařská střediska v Rakousku

Stubai

Ski areál BIG Family v údolí Stubai již pár let patří mezi nejlepší lyžařská střediska v Rakousku. Velkým lákadlem jsou především lyžařské kurzy pro děti, zábavní maskoti či pohádkové dráhy s překážkami. Nechybí ani pohyblivé koberce a dostatek nenáročných modrých sjezdovek. Ve volném čase můžete vyrazit do přilehlého aquaparku či do ledové jeskyně. A děti do 10 let si lyžování užijí kompletně zdarma.

Skiwelt

Kvalitními lyžařskými školami se může pochlubit také ski areál Skiwelt disponující několika cvičnými loukami a slalomovými drahami s pohádkovými motivy. Ocenit však musíme především ceny – při zakoupení třídenního skipasu pro dospělou osobu získá váš potomek do 15 let skipas kompletně zdarma.

Hračky pro děti na Ready4Kids: