Při nákupu nad 1500 kč poštovné zdarma.

Menstruační kalíšek: Eko kamarád do nepohody!

Vložky jsou extrémně nepohodlné a otravné. Tampony alespoň nejdou vidět, ale nejedná se ani o ekologičtější ani o bezpečnější alternativu hygienických pomůcek při menstruaci. Menstruační kalhotky jsou fajn, ale s jejich praním je dost práce. Už jste vyzkoušeli menstruační kalíšek?

Menstruační kalíšek naprosto změní váš zážitek z menstruace. Netvrdíme, že se od nynějška budete každý měsíc na menstruaci těšit a v menstruačním kalendáři netrpělivě odškrtávat dny do příštího krvácení, ale minimálně se zbavíte pocitu odporu a špinavosti.

Jakmile získáte grif ohledně správného zavádění a vyjímání kalíšku, což obvykle trvá jeden až tři menstruace, už se k vložkám a tamponům nikdy nevrátíte.

Obsah:

Vyměňte tampony za kalíšek!

Menstruace není zrovna procházka růžovým sadem. Pokud se zrovna nepotýkáte s nepříjemnými křečemi nebo nevolností, pak se snažíte zajistit, abyste během prvních dnů „neprosákla“. Ptáte se, jestli existuje lepší, pohodlnější, ekonomičtější a ekologičtější způsob, jak se vypořádat s krvácením? Seznamte se s menstruačním kalíškem!

Co je to menstruační kalíšek?

Třebaže se může zdát, že menstruační kalíšky se na trhu s hygienickými potřebami objevily teprve nedávno, ve skutečnosti jsou známy již od 19. století. První patent na design menstruačního kalíšku byl udělen již v roce 1867. První prototyp kalíšku byl v podstatě gumový pytlík, který byl připevněn ke kroužku. Tato raná verze byla určena k zavedení do pochvy k zachycení krve. Menstruační kalíšek se pak dal vytáhnout pomocí šňůrky, která k němu byla připojena.

Od té doby prošel kalíšek mnoha změnami, a přestože byly menstruační kalíšky k dispozici i v minulém století, masově uznávány se stávají až nyní. Dnes menstruační kalíšky používá stále více žen. Bylo prokázáno, že jsou bezpečné a velmi účinné. Kromě toho jsou ekologičtější a ekonomičtější – šetří tedy jak vaše zdraví, tak i peněženku! Více o výhodách menstruačního kalíšku se dočtete níže.

Jak menstruační kalíšek funguje?

Menstruační kalíšek je pružná nádobka, která je určena k zavedení dovnitř pochvy (podobně jako tampon) během menstruace k zachycení krve. Nicméně na rozdíl od tamponů kalíšek neabsorbuje menstruační krev, ale zachytává ji. Jakmile je kalíšek plný, jednoduše se vyvede z pochvy, vyprázdní, opláchne a opět zavede.

Kalíšek můžete používat po celou dobu cyklu, jen v prvních dnech menstruace ho možná budete muset častěji měnit, aby nedošlo k prosáknutí. Při mírném krvácení stačí kalíšek vyjmout a opláchnout po 12 hodinách.

Kategorie pro maminky na Ready4Kids:

Výhody používání menstruačního kalíšku

Jaké jsou největší výhody používání menstruačního kalíšku?

Nižší náklady a méně odpadu na skládkách

Většina kalíšků je navržena pro dlouhodobé používání – a to i několik let, což přináší výraznou úsporu nákladů oproti tamponům a vložkám. Vzhledem k tomu, že je můžete používat opakovaně, tvoří se méně odpadu, který zahlcuje naše skládky, a také je méně stromů obětovaných na výrobu papírových alternativ.

Žádný nepříjemný zápach

S menstruačními kalíšky se nebudete muset obávat trapného zápachu, který se line ven v nejnevhodnější dobu, protože tekutina není vystavena působení vzduchu jako u vložek a tamponů.

S kalíškem se také nemění vaginální pH a také prospěšné bakterie zůstávají na svém místě. Tampony absorbují vaginální tekutinu spolu s krví, což může narušit křehké pH a bakteriální rovnováhu pochvy.

Méně návštěv v drogérii

I kdybyste si nový kalíšek pořídili jednou ročně (často vám však může vydržet i 10 let), uskutečníte o 11 návštěv obchodu méně, než kdybyste používaly jednorázové, papírové alternativy.

Více času mezi výměnami

Tampony musíte měnit každé čtyři až osm hodin, v závislosti na síle krvácení. S menstruačním kalíškem můžete vydržet až 12 hodin, než ho budete muset vyprázdnit.

Snadné používání

Kdo používal tampony, zejména ty bez aplikátoru, neměl by mít problém naučit se zavádět menstruační kalíšek. Pokud jste někdy používaly antikoncepční kroužek, budete mít ještě menší problémy naučit se používat menstruační kalíšek. Jednoduše ho složte tak, aby vypadal jako tampon, a zaveďte jej do zadní části pochvy. Při správném zavedení jeho přítomnost není vůbec cítit.

Nevýhody používání menstruačního kalíšku

Kalíšek může mít (zejména pro začátečnice) i stinné stránky, které je však možné praxí překonat. Níže uvádíme některé nevýhody této formy ochrany žen během menstruace.

Více nepořádku

Hlavní nevýhodou, kterou ženy zmiňují, je nepořádek při vyprazdňování kalíšku. S praxí si většina žen osvojí vhodnou techniku a rychle překoná „faktor fuj“. Také jeho čištění na veřejných toaletách může pro některé představovat problém. Doporučujeme používat toaletu pro vozíčkáře, na které bývá umyvadlo – tam můžete kalíšek v klidu umýt a znovu zavést.

Zavádění může být obtížné

Pro mladší dívky a ty, které nikdy neměly pohlavní styk, může být zavádění kalíšků obtížné. A pokud máte zavedené nitroděložní tělísko, mohlo by použití menstruačního kalíšku vytrhnout nitky nitroděložního tělíska a uvolnit ho. Pokud máte obavy ze zavádění, poraďte se s gynekologem.

Možné problémy s uložením

Individuální anatomie může ztížit správné používání kalíšku. Pokud máte například pokleslou dělohu nebo prolaps dělohy, menstruační kalíšek nemusí správně sedět na svém místě. Zde je opět na místě porada s gynekologem.

Vyjímání může činit problémy

Vyjímání menstruačních kalíšků vyžaduje trochu učení. Při vyjímání byste neměly tahat za stopku. Místo toho stiskněte základnu, zatáhněte a kalíšek vyjměte. Poté jej můžete opláchnout vodou z vodovodu a znovu vložit.

Je nutná pravidelná sterilizace

Po každém cyklu sterilizujte kelímek vařící vodou nebo sterilizačním roztokem používaným pro kojenecké láhve.

Navzdory nevýhodám nikdy nebudete vědět, zda je menstruační kalíšek pro vás ten pravý, dokud ho nevyzkoušíte! Jediný způsob, jak zjistit, zda vám menstruační kalíšek bude vyhovovat, je koupit si ho a vyzkoušet. Kalíšky se vyrábějí v různých formách a velikostech, takže pokud vám někdy první nevyhovuje, může vám vyhovovat další velikost, značka nebo model.

Menstruační kalíšky najdete v drogeriích, lékárnách nebo je můžete koupit online. Nikdy však není na škodu udělat si malý průzkum. Porovnejte tedy možnosti, které jsou k dispozici, a přečtěte si recenze, abyste zjistily, co říkají ostatní ženy.

Časté dotazy ohledně menstruačního kalíšku

Co vám o menstruačním kalíšku nikdo neřekne, ale vy byste to chtěly vědět:

Co dělat v případě, že kalíšek nejde vyndat?

Pokud vám kalíšek nejde vyndat, sedněte si na toaletu a zatlačte. Kalíšek se tlakem dostane níže a vy jej budete moci vytáhnout. Pokud vám ani v podřepu při stlačování nejde vytáhnout, napusťte si horkou vanu, nebo vlezte pod sprchu. V teplé vodě se vaše svaly uvolní a kalíšek půjde vyjmout.

Co dělat v případě, že kalíšek nejde správně zavést a prosakuje?

Při zavádění kalíšku se vždy musíte ujistit, že se v pochvě správně rozvinul. Jak toho docílit? V pochvě při zavádění kalíškem mírně zatočte, dokud neucítíte, že se plně rozevřel. Neklesejte na mysli – žádný učený ještě z nebe nespadl! Tento grif vyžaduje trochu cviku. Po několika zavedeních se však intuitivně naučíte kalíšek zavádět tak, aby krev neprotékala.

Jak poznat, že je kalíšek plný a je potřeba jej vyměnit?

Pokud jdete na malou a při utírání uvidíte na toaletním papíru krev, pak je načase menstruační kalíšek vyměnit. Jinak jej můžete v klidu nechat v pochvě a vyměnit později. Někdo mění kalíšek jen dvakrát denně – a to ráno po probuzení a večer před spaním. Pokud vám to síla vaší menstruace dovolí, je to nejjednodušší cesta.

Je možné mít s kalíškem sex?

Jestliže máte v pochvě kalíšek, nic jiného (partnerův penis) se do ní už nevejde. Dráždění klitorisu ale nic nebrání! Také počítejte s tím, že jakmile „zvlhnete“, půjde vám kalíšek hůře vyjmout.

Můžu s kalíškem na velkou?

Ano, jistě. V tomto ohledu kalíšek nijak nepřekáží. Můžete s ním vykonávat malou i velkou potřebu.

Kojenecké oblečení na Ready4Kids:

Mohlo by vás zajímat: