Při nákupu nad 1500 kč poštovné zdarma.

Udržitelný lifestyle: Jak žít udržitelněji a ještě ušetřit?

Být eko neznamená žít si na vysoké noze! Viděli jste si cen benzínu nebo masa v supermarketu? Popravdě – masožraví řidiči spotřebují víc uhlíku i peněz, než vegani, kteří se do práce svezou tramvají. Abyste vedli udržitelnější život, nemusíte se hned vzdávat veškerého masa nebo už nikdy nejen autem. Vtip je v uvědomělém využívání zdrojů, čímž nejenže zmenšíte uhlíkovou stopu, ale také značně ušetříte.

Třebaže mnoho lidí považuje udržitelný způsob života za nákladný, být šetrný k planetě neznamená, že vás tento životní styl zruinuje. Chovat se ekologicky je mnohem levnější, než si většina myslí, a dokonce vám to může pomoci ušetřit spoustu peněz!

Obsah:

Alibismus v podobě výmluv

Dojíždět každý den do práce autem, ačkoliv se přímo před kanceláří nachází zastávka tramvaje? Maso třikrát denně, protože si jej prostě nedokážeme odepřít? Z nudy nakupovat oblečení a pak jej obden prát?

Věřte, že některé změny životního stylu prospějí jak životnímu prostředí, tak peněžence. Lidé, kteří mají plnou pusu výmluv, proč nemůžou jet vlakem nebo si namísto párku dát tempeh, se schovávají před zodpovědností a bojí se ztráty své pohodlnosti.

Je načase přestat se bát, vylézt z komfortní zóny a převezmou zodpovědnost za vlastní konání. Inspirujte se následujícími způsoby, jak ušetřit tím, že budete žít udržitelněji.

Hračky pro děti na Ready4Kids:

Omezte konzumaci masa

Nemusíte se stávat vegani, dokonce ani vegetariáni z vás nemusí být! Stačí, když omezíte konzumaci masa – například tím, že jej přestanete kupovat domů a dáte si ho s chutí v oblíbené restauraci. Nebo se zavažte ke kupování masa z bio chovů, u kterých máte jistotu, že se zvířaty bylo šetrně zacházeno.

Maso na stůl nepatří každý den – jsme zhýčkaní a šunka k snídani nám připadá jako jakýsi standard, ale není! Peněženka ani žaludek většiny z nás nejsou na tak velké množství masa stavěny.

Neplýtvejte potravinami

Plýtvání potravinami má značný dopad na životní prostředí (a vaši peněženku), přesto se čas od času stane každému. Pokud však budete s potravinami zacházet opatrně, můžete plýtvání potravinami a penězi zároveň zabránit.

Každých několik dní si zvykněte kontrolovat, co máte v lednici a ve spíži. Ujistěte se, že se nic nekazí nebo není prošlé. Pokud ano, snažte se to zařadit do dalšího jídla, aby to neskončilo v koši.

Vařte si kávu a čaj doma

Pokud jste zvyklí objednávat si čaj nebo kávu při cestě do práce, jednoduchá změna návyku bude mít z dlouhodobého hlediska velký vliv na vaše bankovní konto. Začněte si je připravovat sami doma a noste si je s sebou v opakovaně použitelném hrnku.

Ušetříte tím odpad, protože se vyhnete jednorázovým kelímkům, které dávají v kavárnách, a navíc vás to vyjde mnohem levněji.

Chcete-li být ještě úspornější a ekologičtější, pořiďte si čajové sítko a sypaný čaj, který je mnohem levnější – a navíc chuťově lepší – než jednorázové sáčky.

Kupujte místní a sezónní potraviny

Ovoce a zelenina, které pocházejí z druhého konce světa, bývají mnohem dražší než produkty, které najdete ve svém okolí. Místní a sezónní potraviny jsou levnější na výrobu a dopravu do obchodů s potravinami, což znamená, že jejich cena je nižší. Tyto potraviny jsou také zpravidla kvalitnější a chutnají mnohem lépe. Nemluvě o všech emisích oxidu uhličitého, kterým se vyhnete, protože necestují na dlouhé vzdálenosti přes půlku světa!

Dejte sbohem jednorázovým výrobkům

Opakovaně použitelné předměty sice představují počáteční investici, ale z dlouhodobého hlediska jsou vždy levnější než opakované kupování jednorázových variant. Zamyslete se nad tím, kolik peněz časem utratíte, pokud neustále kupujete jednorázové lahve na vodu, papírové ubrousky, holicí strojky, brčka, jednorázové příbory a plastové nebo papírové tašky. Ty sice nestojí mnoho, ale všechno se ve výsledku nasčítá.

Vyhněte se nadměrné spotřebě a impulzivním nákupům

Když začnete žít udržitelněji, zpravidla se vyhnete nadměrné spotřebě. Tím, že nekupujete tuny věcí, které nepotřebujete, nevytváříte poptávku po výrobě nových věcí a nepřispíváte ke globálnímu problému s odpadem.

Výroba věcí vyžaduje spotřebu velkého množství energie a zdrojů – tím pádem jsou impulzivní nákupy a nadměrná spotřeba pro planetu velmi škodlivé. Impulzivní nákupy jsou obvykle také zbytečným plýtváním penězi!

Dejte si závazek jít nakupovat jen v případě, že něco opravdu potřebujete. Nakupování ze zvyku, z nudy nebo pro zábavu devastuje planetu i vaše finance.

Nakupujte z druhé ruky

Na trhu s použitými věcmi je k dispozici tolik použitých věcí, které jsou stále v dobrém stavu! A obvykle je můžete získat za zlomek ceny nových verzí. To platí zejména pro oblečení, knihy, spotřebiče, nábytek a elektroniku. Nákup věcí z druhé ruky šetří zdroje a zabraňuje tomu, aby se funkční věci dostaly na skládku.

Jezděte méně autem

Vlastnictví automobilu je jedním z největších výdajů domácnosti. Pokud je to pro vás možné, snažte se nechat auto doma a na místo určení dojít pěšky, dojet na kole nebo veřejnou dopravou. Tyto možnosti jsou ve srovnání s jízdou autem bezplatné nebo výrazně levnější. Ušetříte spoustu peněz, protože nebudete muset platit tolik za benzín, parkování a opravy. Pohybem také prokazujete službu svému zdraví!

Šetřete vodou

Tohle je docela jednoduchý způsob, jak ušetřit peníze, ale tím, že každý den podnikáte kroky k šetření vodou, snižujete svůj účet za vodu. Učinit tak je velmi snadné a existují desítky drobných činností, které můžete udělat, abyste šetřili tento vzácný zdroj.

  • Například při čištění zubů nebo holení zavírejte kohoutek.
  • Sprchujte se kratší dobu.
  • Nainstalujte si perlátory vodovodních baterií a úspornou sprchovou hlavici.
  • Pračku a myčku nádobí používejte až v momentě, kdy jsou plné.
  • Oblečení perte jen jednou týdně a ve studené vodě.

Šetřete i elektrickou energií

Stejně jako úspora vody, i zavedení některých drobných návyků vám pomůže šetřit elektřinu ve vaší domácnosti, a snížit tak vaše měsíční účty.

  • Zvažte například instalaci LED světel.
  • Odpojte zařízení a spotřebiče od sítě, pokud je nepoužíváte.
  • Zhasínejte světla, když opouštíte místnost.
  • V zimě se vyhněte přetápění a v létě nadměrnému používání klimatizace.
  • Pokud je to pro vás možné, zvažte zateplení domu.

Dejte věcem nový život

Existuje tolik věcí, jejichž nákupu se můžete vyhnout tím, že znovu použijete nebo využijete něco, co už máte. Nejběžnější věcí, kterou můžete znovu použít, jsou sklenice s kovovým uzávěrem – perfektní například jako nádoby na skladování potravin, vázy nebo organizéry.

Z obnošených džínů můžete udělat šortky a staré košile můžete znovu použít tak, že je rozstříháte na čisticí hadry apod.

Nakupujte kvalitní výrobky

Levně vyrobené výrobky obvykle nevydrží a často se poměrně rychle rozbijí. Co je více frustrující než koupit něco, co musíte vyměnit až po několika týdnech? Ať už se jedná o oblečení, hračky, nábytek nebo spotřebiče, opakovaná výměna věcí se může v dlouhodobém horizontu prodražit.

Pokud budete investovat do kvalitních výrobků, nejenže ušetříte planetu, ale díky tomu, že vám věci vydrží dlouho, ušetříte i spoustu peněz.

Využívejte věci, které už máte

Jakmile něco potřebujete, místo toho, abyste se vydali do obchodu a koupili to, nejprve se podívejte, zda to nemáte doma. Není třeba kupovat nové potraviny, přípravky na péči o pleť, líčidla, oblečení nebo jiné věci, když přesně stejné věci už máte doma. Využijte to, co už máte, a pak si je v případě potřeby znovu kupte. Takový postup pomáhá předcházet plýtvání a může vám ušetřit spoustu peněz.

Půjčujte si věci

Potřebujete něco? Zeptejte se ve svém okolí, zda danou věc nemá někdo z vašich známých – zeptejte se svých přátel, členů rodiny, spolupracovníků nebo sousedů. Pokud jste vášnivými čtenáři knih, půjčování knih z knihovny vám ušetří spoustu peněz!

Můžete si také půjčit předměty, o kterých víte, že je používáte jen zřídka. Pokud například zřídka používáte své auto, zvažte jeho prodej (pokud je to pro vás možné) a půjčení na několik málo příležitostí, kdy jej budete potřebovat. Například můžete využít různé služby jako je hoppygo.com je jich spousta.

Kojenecké oblečení na Ready4Kids:

Zase o krok blíž k udržitelnosti

Nic se nemá přehánět. Udržitelný způsob života by vám neměl znepříjemňovat život. Začněte pomalu, ale v osvojených ekologických návycích vytrvejte. Postupně můžete přidávat další. Pamatujte, že udržitelnost je velmi úsporný a jednoduchý způsob života, kterým pomáháte planetě i své peněžence.

Stejně jako vám minimalismus může pomoci ušetřit spoustu peněz, udržitelný život vás nutí omezit spotřebu věcí a zdrojů a pomáhá předcházet plýtvání. To vše má za následek menší plýtvání penězi a více korun na vašem bankovním účtu.