Při nákupu nad 1500 kč poštovné zdarma.

Od kdy může dítě použít jenom podsedák?

autosedacka pro dite

Dětské autosedačky a podsedáky slouží už několika generacím jako zajištění bezpečnosti pro naše potomky. Většině z nás může být vcelku nejasné co a jak platí, když nakoukneme do zákona č.361/2000 Sb. Zákon by si měl přečíst sice každý, ale někdy je lepší zvolit lépe pochopitelnou formu, kterou vám náš článek nabízí.

I když by mělo být v zájmu výrobce, aby udával podmínky a návody, jak s autosedačkami zacházet, někdy to jednoznačně nesplňuje a následně se dějí problémy spojené právě s tímto tématem. Když vyjdeme ze zákona, který jasně udává, že je povinností použít dětskou sedačku nebo podsedák, když je dítě menší než 150 cm a lehčí 36 kg, někdy je potřeba také znát přeci jen i více než tyto 2 parametry. Jak vybírat, a jaké jsou případné další alternativy.

Bez autosedaček se to také dá. CHYBA! Mnoho lidí má pocit, že na tzv. přejezd přes ulici stačí, když budete mít dítě na klíně a budete připoutáni společným pásem. Nikdo z nás už ale nemyslí na fakt, že v případě nehody bychom dítě rozdrtili svou vlastní váhou, a navíc ho častokrát ani nedovedli udržet. I když se to zdá jako lepší řešení, touto cestou se, prosím, nevydávejte. Než abyste zaplatili životem vašeho dítěte, volte reálné možnosti a pořiďte si kvalitní a dostatečně bezpečnou variantu k převozu.

Obsah:

 

 Dětský podsedák neboli bobek

Dětské tělo je přizpůsobeno okolo 5.roku života k tomu, aby mohlo sedět na podsedáku. Ideální období je tedy v 5 letech při váze od 15 do 36 kg. I přes to, že je autosedačka stále lepším a bezpečnějším řešením, dětský podsedák by vám měl postačit v případě kratších přejezdů, například do školky nebo na nákup. Zásadní funkčnost podsedáku je ten, aby dítě sedělo výše a pás auta nešel přes jeho krk. Výhodou podsedáku je samozřejmě cena a jednodušší manipulovatelnost a případné přesunutí do jiného automobilu.

Jak správně vybrat podsedák?

Podsedák se vám zalíbí ze dvou zásadních důvodů, a to, že je skladný a snadno manipulovatelný. Při výběru myslete primárně na bezpečnost dítěte. Aby bylo dítě v bezpečí, zákon udává, že musí sedět na záchytném bezpečnostním systému. Ať se bavíme o autosedačce nebo podsedáku, vždy musíme dbát na to, aby pás obepínal celé tělo dítěte.
Zároveň je nutno podotknout, že podsedák má i své nevýhody v oblasti pohodlí na opěru zad. Při delších cestách proto volte kvalitnější podsedáky s anatomickým tvarováním a loketními opěrkami.
Při výběru dbejte na to, jak se podsedák do auta připevňuje. Ideálním řešením je aretační systém ISOFIX, který zaručuje větší bezpečí. I přes to, že ne všechna auta mají ISOFIX, existují modely, které sedí ke každému vozidlu vybavenému 3bodovými bezpečnostními pásy.
Při výběru je také potřeba zjistit váhové kategorie, kterým je potřeba věnovat pozornost, abyste pořídili podsedák opravdu na míru a dle potřeb.

Jak je to s cestováním vpředu?

Dítě smí sedět vpředu v autosedačce nebo podsedáku, ovšem za předpokladu splněné váhy a výšky.

Od jakého věku není potřeba autosedačka ani podsedák?

Mnoho z nás má jistě zaryto, že ten, kdo nemá 12 let nesmí sedět v autě bez autosedačky nebo podsedáku. Dnes je tomu tak, že dítě musí mít jedno z daných ochranných prostředků v případě, když neměří více než 150 cm a neváží více než 36 kg. To, že se to v dnešních dnech moc neřeší a nekontroluje je věc druhá…

SMART KID BELT

Co že je zač dětský pás Smart Kid Belt? Jedná se o bezpečnostní pás do auta, který je doslova ušitý dětem na míru. Zamlouvá se zákazníkům především svou skladností a pouhou 120g váhou, tudíž ho jednoduše dáte do tašky a vyndáte v autě, kde potřebujete. Systém tohoto bezpečnostního pásu se přizpůsobí výšce dítěte a jeho bezpečnost je 100%. Další velkou výhodou je, že oproti autosedačce, ze které dítě vyroste, bezpečnostní pás Smart Kid Belt roste naopak s dítětem. Dítě můžete takto chránit do jeho 12 let, ale má využití i pro případné dospělé lidi menšího vzrůstu. Jeho kvality dokazují i crashtesty, které s tímto produktem proběhly.

Základní shrnutí výhod Smart Kid Beltu

  • Funguje v každém autě
  • Vaše dítě ho bude moci mít od 4 až do 12 let
  • Velmi skladný produkt
  • Minimální negativní dopad na přírodu

 

Autosedačky v zahraničí

Chystáte se na dovolenou s malým dítětem, ale neznáte zcela přesně pravidla bezpečnosti v zahraničí? Většina z nás si řekne, že systém bezpečnosti je nastaven stejně jako v České republice, ovšem jak se říká, není zrovna nejlepší takto spoléhat na vše. Připravili jsme si pro vás pár informací ohledně cestování s potomkem automobilem.

Vybrali jsme pro vás 3 země, které jsou mnohokrát přejížděné právě automobily s dětmi na letní dovolenou. Přesně to nás přimělo k tomu, abychom sepsali pár zásadních pravidel a informací ohledně pravidel bezpečnosti v těchto zemích, aby vás nemohlo nic překvapit.

Chorvatsko

Dítě do 5 let musí být zabezpečeno na zadním sedadle tak, aby bylo sezení přizpůsobeno jeho velikosti, tzn. autosedačka, podsedák atd. Zároveň dítě od 5 do 12 let musí cestovat tak, aby mělo 3 bodové zabezpečení pomocí pásu s podsedákem přizpůsobené pro jeho výšku.

Dítě do 2 let můžete vézt v přední části pouze v případě, že jsou umístěny v zabezpečeném sytému, který opět odpovídá velikosti a že je na zadní straně deaktivován airbag.

Rakousko

Děti do 14 let s méně, než 150 cm musí používat speciální bezpečnostní pásy přizpůsobené jejich velikosti nebo jakékoliv zabezpečovací systémy. Děti, které jsou vyšší než 150 cm a věkem do 14 let, musí používat bezpečnostní pásy pro dospělé.
Dětské zádržné systémy v Rakousku musí být v souladu s normou ECE 44/03 nebo 44/04.
Výjimka se týká pro děti, které jsou vyšší než 135 cm, kdy mohou použít 3 bodový pás bez sedačky za podmínky, že pás nevede přes jejich krk.

Slovinsko

Děti do 150 cm musí použít speciální bezpečností pásy dle jejich velikosti nebo speciální zádržný systém jak na přední, tak na zadní sedačce vozidla. Musí opět splňovat normu jako v Rakousku ECE 44/03 nebo 44/04.
V případě starších vozidel, která nejsou vybavena bezpečnostními pásy, kde nemůže být zádržný systém připojen, mohou děti ve věku 3 a více let měřící méně než 150 cm cestovat bez dětského zádržného systému, ale pouze na zadních sedadlech. Dítě do 3 let nesmí být přepravováno, pokud není možnost namontovat dětský zádržný systém. Za nedodržení je výše pokuty až 200 EUR.