Při nákupu nad 1500 kč poštovné zdarma.

Existuje ideální věk mezi sourozenci? Co přináší menší a větší věkový rozestup

Existuje ideální věk mezi sourozenci?

Člověk do založení rodiny většinou skáče po hlavě. Prostě se to stane, a dále už je jen na vás, jak se k tomu postavíte. Každopádně se narodí miminko a kolikrát už v porodnici se blízké příbuzenstvo ptá, kdy bude další. Na pořizování sourozence asi zrovna hned nemyslíte, možná byste ale měli. Jaký je ideální věk mezi sourozenci?

Obsah:

Kdy je vhodné vůbec pomyslet na další miminko?

Až je to první odkojené, začne chodit do školky, je samostatné nebo začít ve chvíli, kdy je mu osm let? Správná odpověď nejspíš neexistuje. Spousta lidí to bere spíše srdcem a pocitem. Tedy v okamžiku, kdy cítí, že kolem někde chodí dušička, a že by bylo fajn, kdyby se do jejich rodiny přidala. Zkrátka, že už by rádi opět malé miminko. Obvykle to jsou ženy, které zatouží po dalším dítěti. Bývá to pro ně bolestné, když se jejich prvorozené od nich vzdaluje, už ji tolik nepotřebuje. Chtějí zaplnit prázdné místo a čas starostí o někoho dalšího. Anebo mají rodiče tak velké srdce a lásky na rozdávání, že potřebují již někoho dalšího na objímání.

Početí se řídí širší rodinou

Spousta z nás vychází ze svých zkušeností, tedy z toho, jak to probíhalo u nás doma v našich rodinách. Máte sourozence věkově blízko a jste si blízcí? Pak budete pravděpodobně tíhnout ke stejnému věkovému rozdílu. A naopak, máte sestru starší o sedm let, takže v době, kdy jste se narodili, byla již velká samostatná holka a maminka si to nemůže vynachválit? Tak to budete přemýšlet podobně. V opačném případě půjdete proti proudu.

Každého asi napadne, že mít doma dvě malá miminka musí být náročné. Je to pravda nebo jen zakořeněný názor po mnoho generací? Nedejte na názor bezdětné tetičky, ale raději si přečtěte fakta a poznatky druhých. Dobré je se také poptat přátel a kamarádů, kteří již mají dvě a více dětí. Jistě se s vámi podělí o radosti i strasti vztahující k věkovému rozdílu ratolestí.

Všeobecný postup 

 Spousta párů jde na početí početně a rozumově, tedy stihnout co nejvíce potomků za co nejkratší dobu mateřské, a pak se rychle vrátit do práce. Někdy je to z důvodu financí a napnutému rodinnému rozpočtu, jindy kvůli dobrému pracovnímu místu nebo z jiného přesvědčení. Pak tu jsou ženy, které mají spoustu vlastních zálib a koníčků a milují svůj volný čas, a proto se buď omezí na jedináčka anebo volí nejmenší cestu odporu. Tedy každé z dětí porodí nejlépe v jiné dekádě života.

Věkový rozdíl do 2 let

Tady se skutečně jedná o dvé malá stvoření, která potřebují vaši plnou pozornost a péči. Dvouleté dítě si sice dojde samo na nočník, ale ještě se neutře a možná ani nenatáhne kalhoty. Miminko často bolí bříško a potřebuje pochovat, což může vést k žárlivosti a rivalitě mezi sourozenci. Ale ... budou si mít blízko ohledně stejných zálib. Děti s maximálně dvouletým rozdílem si skvěle rozumí v činnostech. Oba baví kostky, hrající hračky, písek či objevování nových věcí z šuplíků v kuchyni.

Pokud bychom se podívali na rodiče, i pro ně je to skvělá doba. Jsou již zajetí v režimu kojení, přebalování, bolavého bříška a příkrmů. Aktuálně tedy u obou potomků řeší to stejné, tzv. umí v tom chodit.

Věkový rozdíl 2 až 5 let

Nejspíš se u vás doma prohání již „malý školkáček”, který se umí obléknout, najíst, a i chvilku zabavit sám. Nevyžaduje pozornost maminky či dospělého celý den a je také skvělým parťákem do nepohody. S příchodem miminka může chvilku nastat doba žárlení, tu však snadno překonáte. Najdete si přes den chvilku času, kdy se budete věnovat jen tomu staršímu potomkovi a budete jej také stále ubezpečovat o vaší lásce, která se k němu nijak nezmenšila. Takový tříleťák už dokáže i dobře zastat roli malého pomocníka. Podá plenu, láhev, otevře dveře či zásuvku. K malé sestřičce či bratříčkovi přistupuje opatrně a hrozí menší riziko, že mu nějak nechtěně ublíží.

Věkový rozdíl 5 až 7 let

Tady se už dá říci, že se jedná o docela podstatný věkový odstup, ale i přesto to mohou být parťáci. Starší dítě jde mladšímu příkladem, naučí jej spoustu věcí, může vás v určitých situacích i zastat. Lze mu svěřit chvilkový dohled nad miminkem, dokonce jej může i nakrmit, když budete někde v dosahu. V tomto školním věku už je človíček spíše pečlivý a starostlivý. Nebude mladšího sourozence bezmyšlenkovitě napadat, ale spíše bude hledat cestu kompromisu. Dá se očekávat, že mu ukáže, jak to na světě chodí.

Věkový rozdíl 7+

V tomto ohledu se jedná už spíše o jedináčky. Takový věk je totiž značně diametrálně odlišný. Školák už má kupu starostí a povinností a mladší sourozenec bývá na obtíž. Na druhou stranu to lze chápat i jako druh odreagování. Vše hodit za hlavu a jen tak si hrát se žvatlajícím miminkem. Mohlo by se zdát, že takový věkový rozestup není nijak žádoucí a mnohdy plánovaný, ale nutno říci, že to jsou jen domněnky. Spousta párů se tak vědomě rozhodne, někdy se třeba nedaří dříve počít nebo na to nejsou dobré podmínky, třeba druhý partner. Není výjimkou, že sourozenci mezi sebou mají klidně i 15 či 20 let.

Mohlo by vás zajímat: