Při nákupu nad 1500 kč poštovné zdarma.

7 tipů, které posílí váš vztah

Většina stereotypů o tom, co je ve vztahu přijatelné, je ve skutečnosti nesmyslná. Mnozí se domnívají, že existuje vzorec pro šťastné manželství: pokud nepůjdete "přes mrtvoly", můžete oslavit zlaté výročí svatby se svým prvním a jediným partnerem po 50 letech.

 Psychologové však upozorňují, že neexistuje univerzální vztah, který by vyhovoval všem. Pár není odsouzen k neúspěchu, pokud například spí v oddělených postelích nebo jezdí na dovolenou odděleně. V některých situacích je navíc porušení takových rodinných "tabu" záchranou manželství, nikoli jeho zničením.

Obsah:

Spaní odděleně

Páry, které raději spí odděleně, jsou v kulturní společnosti z nějakého důvodu stigmatizovány. Pro tuto situaci se dokonce vžil termín "rozvod ve spánku". Pokud jste se v posteli rozešli, znamená to, že je to tak špatné, že vás nezachrání ani sex.

Jeden z partnerů například ve spánku chrápe nebo se vrtí. Možná jeden z nich rád ponocuje a druhý má velmi lehký spánek. Společné lůžko jim pak znemožní dobře se vyspat. Spaní v oddělených místnostech naopak zlepší nejen fyzické zdraví, ale i vztahy.

"Pro takové páry je důležité vymyslet večerní komunikační rituál - říká psycholog a sexuolog Kelfern Pomerantz - Strávit před spaním alespoň půl hodiny spolu: mazlit se, mluvit, milovat se. A pak se můžete vrátit do svých ložnic.

Diskuze o bývalých

Pro některé páry standardně neexistují "bývalí", ale takové rozhovory by neměly být tabu. Pokud opakovaně odmítáte mluvit o své minulosti, může to ve vašem partnerovi vzbudit podezření: bude si myslet, že buď něco skrýváte, nebo k němu stále něco cítíte.

Pokud si páry dovolí, aby strach, žárlivost nebo nejistota blokovaly části života toho druhého, přicházejí o příležitost lépe poznat svého partnera.

Způsob, jakým člověk mluví o svých minulých vztazích, pomáhá pochopit jeho spouštěcí mechanismy a konfliktní styl.

Flirtování s ostatními

Flirtování je často považováno za červenou vlajku: Pokud si muž nebo žena dovolí flirtovat s někým jiným než se svou drahou polovičkou, znamená to, že je ve vztahu buď nešťastný, nebo ho nepovažuje za vážný.

"Když flirtujeme, znovu objevujeme svou smyslnost a důvěru ve svou přitažlivost," říká Abigail Makepeaceová. - A okoření to naše vztahy."

Existuje však hranice, kterou byste neměli překračovat, pokud nechcete ohrozit monogamii svého vztahu.

Masturbace

Dalším stereotypem je, že sebeuspokojování se věnují pouze lidé, kteří nejsou ve vztahu dostatečně sexuálně uspokojeni. Ale tak to nefunguje. Podle sexuologa je nejdůležitějším sexuálním vztahem vztah k sobě samému. Sex a masturbace uspokojují různé potřeby a nenahrazují se, ale doplňují.

Spojení s vlastním potěšením je důležité nejen proto, abyste věděli, co se vám líbí, ale také proto, abyste to dokázali vysvětlit svému partnerovi.

Vzájemné odloučení od dovolené

Mnohé rodiny se pyšní tím, že během let nebo dokonce desetiletí společného života nikdy neodjely na dovolenou samy, a věří, že takový vztah je dokonalý. Ve skutečnosti jim však chybí důležitý vývojový milník.

Zdravý vztah potřebuje intimitu i odstup. Chvíle odděleného odpočinku navrací člověku samostatnost a autonomii. Kromě toho si partneři v tomto období navzájem chybí.

Jít spát, když se hádáte

To je jedna z hlavních základních rad pro všechny vztahy. A pokud to ve vašem páru funguje, pak jste vítáni. Ale!

Pokud vám již zavírají oči a ještě jste se nesmiřovali, nevymačkávejte ze sebe to příměří. Fyzické a emocionální vyčerpání v tomto případě problémy pouze prohloubí, nikoli vyřeší. Unavený člověk není připraven naslouchat stížnostem, zpracovávat informace, být empatický.

Naopak, pokud se přestanete hádat a půjdete spát, vrátíte se k jednacímu stolu v jiném rozpoložení a stavu. Emoce přes noc opadnou a rozhovor bude produktivnější.

Diskutovat o finančních záležitostech

Víte, kolik váš partner vydělává? Kolik má dodatečných příjmů? Kolik utratí za sebe a své koníčky? Kolik platí účty? A hlavně: dokáže odpovědět na všechny tyto otázky o vás?

Neměli byste se stydět mluvit o penězích. Toto téma z vás automaticky neudělá lakomce, rozhazovače ani zlatokopa. Naopak, ve zdravém vztahu to partnery jen sblíží a pomůže jim to s větší jistotou přemýšlet o budoucnosti.

Kojenecké oblečení na Ready4Kids:

Mohlo by vás zajímat: